ג'ון קרי: "מכבדים את דאגותיה של ישראל"

לקראת חתימת הסכם אפשרי בין אירן לבין המעצמות, מנסה מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי להפיג את החששות הישראליים מפני עסקה. "אובמה שב ואמר כי לא ירשה שאירן תשיג נשק גרעיני. המטרה שלנו היא להגיע לעסקה שתגן על ישראל. אנו עומדים לצידה במאת האחוזים"

"מכבדים את דאגות ישראל". ג'ון קרי (AP)

לאחר ימים של חילופי דברים קשים בין וושינגטון לירושלים בנוגע לעסקה אפשרית עם אירן, מנסה היום (ה') מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי להפיג את חששותיה של ישראל. בריאיון לרשת MSNBC אמר קרי: "השיחות ביני לבין נתניהו מתנהלות בידידותיות ובתרבותיות ואנו מכבדים לחלוטין את דאגותיה העמוקות של ישראל בנוגע לאיום הנשקף לה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הסיבה שבגללה הפעלנו סנקציות על אירן מלכתחילה היא כדי שנוכל להיכנס למשא ומתן. הסנקציות עבדו וכעת אנו מסוגלים לדון עם אירן", הסביר מזכיר המדינה. "אנו מבקשים מהקונגרס לתת לנו זמן נוסף ולא להטיל סנקציות חדשות על אירן, על מנת שנוכל לדון ולהשיג עסקה טובה שתגן על ישראל ועל האינטרסים האמריקניים ותבטיח באופן מוחלט שאירן לא תשיג נשק גרעיני".

אין חילוקי דעות? נתניהו ואובמה (AP)

קרי, שציין כי שוחח עם נתניהו הבוקר, התייחס למחלוקת בין ישראל לבין ארצות הברית בנוגע לתכנית הגרעין ואמר: "חילוקי הדעות בין ירושלים לוושינגטון לא נוגעים למטרה הסופית אלא לטקטיקה בלבד. נתניהו חושב שאפשר להחריף את הסנקציות ואיכשהו זה יגרום לאירנים לעשות את מה שלא הסכימו לעשות עד כה. אנחנו מאמינים שהגיע הזמן לצעד ראשון".

"העסקה המתגבשת לא תשפיע על 95% או יותר מהסנקציות המוטלות על אירן", הדגיש קרי. "המתווה הנוכחי יגדיל את חלון הזמן הדרוש לאירן על מנת להגיע לפצצה. אם לא נדון עם אירן, חלון הזמן לפצצה יצטמצם והעולם יהפוך למקום מסוכן יותר".

מזכיר המדינה האמריקני אמר כי הכרחי שכל עסקה עם אירן תכלול "מנגנון ביטוח", שיוודא כי העסקה לא תוכל להיכשל. "המדיניות של הנשיא אובמה היא שלאירן לא יהיה נשק גרעיני תחת שום נסיבות. מדובר בחלק מרכזי ממדיניות החוץ שלנו", אמר. "אנחנו עומדים לצדה של ישראל במאה אחוז. אין בינינו כל חילוקי דעות בנוסע לסכנה הנשקפת מאירן גרעינית".