שגריר ארה"ב בישראל: "הצעת המערב הייתה קשה לאירנים"

השגריר האמריקני בישראל, דן שפירו, התייחס בריאיון לחדשות 2 לסיום השיחות בין שש המעצמות לאירן ושיגר מסר מרגיע לישראל. "האירנים סירבו לחתום על הצעת המעצמות בשל הדרישות המחמירות שנכללו בה", אמר שפירו

"עצם העובדה שהאירנים סירבו לחתום על הצעת המעצמות, ממחישה כמה דרישותינו היו מחמירות" - כך אמר הערב (ב') שגריר ארצות הברית בישראל, דן שפירו, בריאיון לחדשות 2. לדברי שפירו, השיחות בז'נבה הסתיימו ללא הסכמה, מאחר ונציגי אירן נאלצו לחזור למדינתם ולדון בהצעת המערב עם מנהיגיהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הם לא הרגישו שהם בעמדה שהם מסוגלים להסכים להצעה", אמר שפירו. "הדבר מוכיח כמה ההצעה שהוגשה לאירנים הייתה קשה עבורם, משום שבכך הם נאלצו להקפיא חלק מתכניתם הגרעינית".

שפירו דיבר על החששות בישראל מפני הקלות משמעותיות בסנקציות המוטלות על אירן ושיגר מסר מרגיע לירושלים. "לא יהיו הקלות בסנקציות העיקריות", ציין שגריר ארה"ב בישראל. "העיצומים על הנפט ועל מוסדות בנקאיים ייוותרו על כנם. אלה הסנקציות שהפעילו לחץ עצום על הכלכלה האירנית ושהביאו אותה לשולחן הדיונים. אותן סנקציות אפילו יוחרפו לאחר השגת ההסכם הראשוני".

בנוגע להתנגדותו הנחרצת של ראש הממשלה נתניהו להסכם שהתגבש בז'נבה, טען שפירו כי "אי אפשר לשפוט הסכם שעוד לא הושג". לדבריו, התיאום עם ישראל גבוה ושתי המדינות במגעים תמידיים בנוגע לאינטרסים המשותפים.

"אין ספק שאנחנו מתואמים היטב עם ישראל, כדי שנוכל לחלוק כמה שיותר פרטים על ההסכם המתגבש", הדגיש, "זאת הסיבה שוונדי שרמן, שמנהלת את המו"מ מטעם ארה"ב, שוחחה עם גורמים ישראלים לצורך תיאום".

"יהיו הקלות מוגבלות בלבד בסנקציות"

שגריר ארה"ב בישראל התייחס למתיחות בין ראש הממשלה נתניהו ומזכיר המדינה קרי ואמר: "קרי ונתניהו ידידים מזה עשרות שנים ולא מדובר בסכסוך אישי. הם חברים טובים ועובדים יחדיו מצוין. יש להעריך את העבודה שהם מדברים בצורה גלויה אחד עם השני".

"זה לא אומר שכל שיחה היא פשוטה", ציין שפירו. "לפעמים ישנן מחלוקות, אבל שוררת ביניהם ידידות. כמו שהם עבדו מצוין יחד בעבר הם ימשיכו לעשות זאת. אנחנו מעולם לא חלוקים על יעדים אסטרטגיים עיקריים".

השגריר המשיך במסרים מרגיעים לישראל והסביר כי לא ניתן לדון בפומבי בכל פרטי ההסכם בעוד המו"מ מתנהל. "אנחנו שואפים שאירן תנקוט בכמה צעדים מאוד משמעותיים כך שנהיה בטוחים שהתכנית תוקפא ולא תתקדם", אמר.

השגריר ציין כי "הדבר יעניק לנו זמן לשאת ולתת על ההסכם הכולל. במהלך הזמן הזה, יהיו הקלות מאוד מוגבלות וניתנות לשינוי בסנקציות המוטלות על אירן".