קרי: "ההתנגדות של נתניהו מוקדמת מדי"

על רקע המחלוקת החריפה בין ישראל לארה"ב בנוגע לעסקה המתגבשת עם טהרן, נמשכים חילופי העקיצות בין מזכיר המדינה האמריקני לראש הממשלה. "נתניהו צריך להכיר בכך ששום הסכם עוד לא הושג", אמר קרי. הוא ביקש להרגיע את בנות בריתה של ארה"ב באזור ואמר: "נגן עליהן מול כל איום"

נמשכת ההתנצחות בין מזכיר המדינה האמריקני לבין ראש ממשלת ישראל: במסיבת עיתונאים שערך הראשון היום (ב') באבו דאבי יחד עם מקבילו באיחוד האמירויות, אמר קרי כי "נתניהו צריך להבין ששום הסכם לא נחתם בין המעצמות לאירן והתנגדותו הנחרצת מוקדמת מדי". קרי הבהיר כי "אובמה מחויב לביטחונה של ישראל והוא מוכן להפעיל את כל המאמצים כדי למנוע מאירן נשק גרעיני", והביע תקווה כי הסכם עם טהרן ייחתם "בתוך חודשים ספורים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בביקורו באיחוד האמירויות התחייב קרי בפני מארחיו שיחסיה החזקים של ארצות הברית עם בנות בריתה בעולם הערבי לא ייפגעו. הוא ציין כי שש המעצמות מאוחדות בעמדותיהן לגבי העסקה עם הרפובליקה האסלאמית, אך "האירנים לא היו מסוגלים לקבל אותה בז'נבה". בסוכנות הידיעות רויטרס צוטט קרי באמרו כי "הסכם עם אירן יגן על ישראל".

אמש, בריאיון ל"פגוש את העיתונות" ברשת NBC, אמר קרי כי הסנקציות על הרפובליקה האסלאמית יימשכו במקביל לשיחות עם המעצמות, והדגיש כי הנשיא אובמה "מוכן לפעול צבאית באירן - אם יידרש לכך".

קרי מתח ביקורת על נתניהו ואמר כי ראש הממשלה אינו בקי מספיק בפרטי ההצעה שנידונה עם אירן. "אני לא בטוח שראש הממשלה, שיש לי כבוד גדול אליו, יודע מה הם התנאים שיהיו, כי עוד לא סיכמנו אותם", אמר קרי. "על זה אנחנו דנים".

זמן קצר לאחר מכן - נתניהו השיב: "אני מעודכן בפרטי ההצעה לאירנים, ומה שמוצע עכשיו הוא עסקה שבה אירן לא מחזירה לאחור את היכולת הגרעינית, ולעומת זאת - משטר הסנקציות מוחזר לאחור. זאת עסקה רעה ומסוכנת וזה לא יקרה במשמרת שלי. אתם יודעים מה קרה כשהיהודים שתקו".

נתניהו הוסיף: "צריך להתאחד עכשיו כדי לוודא שאירן מתפרקת מתכנית הגרעין הצבאית שלה. זה לא רק האינטרס של ישראל - זה האינטרס של העולם כולו".