נתניהו על אירן: "לא משלה את עצמי, אך אסור לחתום הסכם בכל מחיר"

רה"מ סיפר על שיחותיו עם מנהיגי העולם לגבי המו"מ על הגרעין האירני ואמר כי מדובר בהחלטות היסטוריות: "שאלתי אותם מה החיפזון והצעתי שימתינו, וישקלו את הדברים בכובד ראש". נתניהו הדגיש: "הסכם טוב הוא כזה שמצמצם או מפרק לחלוטין את יכולת אירן להתחמש בנשק גרעיני"

פחות מיממה לאחר ששיחות הגרעין בין שש המעצמות לאירן הסתיימו ללא הסכמה, אומר היום (א') ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ימשיך להפעיל לחץ על מנהיגי העולם בכדי לנסות למנוע הסכם שלא יביא לפירוק תכנית הגרעין. "נעשה כל שביכולתנו לשכנע את המנהיגים להימנע מלהגיע להסכם רע", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך הישיבה השבועית, שנערכה בשדה בוקר במלאות 40 שנה לפטירתו של ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון, סיפר נתניהו על שיחותיו עם מנהיגי המעצמות בנושא האירני. "בסוף השבוע שוחחתי עם הנשיא אובמה, עם הנשיא פוטין, עם הקנצלרית מרקל ועם ראש ממשלת בריטניה קמרון. אמרתי להם שלפי כל המידע שמגיע לישראל העסקה מסתמנת היא רעה ומסוכנת. לא רק לנו, גם להם", אמר ראש הממשלה. "בעסקה המוצעת אין אפילו פירוק של צנטריפוגה אחת. שאלתי את כל המנהיגים מה החיפזון והצעתי שימתינו, וישקלו את הדברים בכובד ראש".

לדברי נתניהו, "העסקה מורידה בבת אחת את הלחץ על הסנקציות שלקח שנים לבנותן ואירן נשארת עם היכולת הגרעינית שלה ועם יכולת ההעשרה. אין פירוק של צנטריפוגה אחת. מדובר בהחלטות היסטוריות. ביקשתי להמתין וטוב שזו ההחלטה".

"איני משלה את עצמי. יש רצון עז להגיע להסכם", הוסיף ראש הממשלה, שצפוי להמשיך בלחץ המדיני לקראת חידוש השיחות בעוד כעשרה ימים. "אני מקווה שלא בכל מחיר. צריך הסכם טוב - לא רע. כזה שמצמצם או מפרק לחלוטין את יכולת אירן להתחמש בנשק גרעיני. הסכם רע משאיר את היכולת על כנה ומוציא את האוויר מהסנקציות".

שיחות הגרעין, אתמול (רויטרס)

נשיא אירן רוחאני: גם לנו יש קווים אדומים

בתוך כך, משגר היום נשיא אירן רוחאני מסר תקיף למדינות המערב ואומר כי ארצו לא תכנע לאיומים ולסנקציות שיוטלו עליה. "מי שנפגע מהסנקציות הן דווקא המדינות שאחראיות להן", טען רוחאני.

הנשיא האירני הבהיר כי ארצו לא מתכוונת להתקפל גם בסבב השיחות הבא, שאמור להתקיים בסוף החודש, ונתן רמז באשר לכוונותיה של אירן להמשיך בתכנית הגרעין, לפחות האזרחית, תוך שהוא משתמש ברטוריקה מנאומו של ראש הממשלה נתניהו באו"ם. "עבורנו יש קווים אדומים שלא ניתן לחצות אותם, האינטרסים הלאומיים הם הקווים האדומים שלנו והם כוללים את הזכות המלאה, במסגרת התקנות הבינלאומיות, להעשרת אורניום באירן", אמר רוחאני.

הוא הוסיף כי "אמרנו לנציגי המערב כי שלא נגיב לסנקציות, השפלה ואפליה" והדגיש כי תכנית הגרעין של ארצו לא נועדה למטרות צבאיות. "תאמינו לנו שאנו רוצים טכנולוגיה גרעינית למטרות שלום ופיתוח ולא כדי לאיים על אחרים. אנחנו ממשיכים בנתיב הזה למטרות שלום ולא כדי לייצר פצצות גרעין".

אמש הסתיימו השיחות ללא הסכם והן צפויות להתחדש בעוד כעשרה ימים. למרות שלא הגיעו להבנות טענו שני הצדדים כי הפערים בניהם צומצמו מאוד, וכי ניתן יהיה לגבש להסכם בסופו של דבר. במערב הסבירו את הסיבה לכישלון עד כה, בכך שעדיין לא קיבלו מספיק ערבויות כדי לנטרל את איום הפיתוח של נשק גרעיני. במקביל, שב והצהיר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי הוא מחויב שלא לאפשר לאירן להשיג נשק גרעיני. "באנו לכאן כדי לצמצם את הפערים בינינו, ואני יכול לומר רק שעשינו התקדמות משמעותית", אמר קרי. "חלון ההזדמנויות הדיפלומטי לא יישאר פתוח לנצח".