במערכת הפוליטית מגבים את נתניהו: "לא להפסיק את הלחץ על אירן"

חברי כנסת מכל קצוות הקשת הפוליטית הגיבו לשיחות המתקיימות בין אירן לשש המעצמות ולהסכם המתגבש בין הצדדים. שר האוצר לפיד: "ברגע שיתחילו להסיר את הסנקציות, אי אפשר יהיה לשלוט בתהליך". יחימוביץ': "אין חילוקי דעות במערכת הפוליטית - אסור שתהיה לאירן יכולת גרעינית"

תומכים במסר. לפיד ויחימוביץ' (חדשות 2)

אחרי שראש הממשלה נתניהו תקף את ההסכם המתגבש בין נציגי אירן למעצמות בשיחות המתקיימות בז'נווה, ואמר כי אם יוסרו הסנקציות מעל כלכלת הרפובליקה האסלאמית ישראל לא תהיה מחויבת לכל החלטה בנושא, במערכת הפוליטית מתגייסים לתמיכה במסר הישראלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון שהעניק הבוקר (שבת) ל-BBC, התייחס שר האוצר יאיר לפיד למגעים בין אירן למערב ואמר כי הסיבה היחידה לכך שהאירנים בכלל יושבים לשולחן הדיונים היא העיצומים המוטלים עליהם. "ברגע שהקהילה הבינלאומית תסיר חלק מהסנקציות על אירן הסכרים ייפרצו ללא יכולות לבלום את שטף החברות בעולם שרוצות לחזור לשווקים האירניים בשל הפוטנציאל הכלכלי הגלום בהם", אמר לפיד. "האירנים יודעים שברגע שתפתח הדלת להורדת הסנקציות, כל החברות הבינלאומיות ירוצו פנימה ולא תהיה דרך חזרה. זה בדיוק מה שהאירניים רצו".

לדברי לפיד, בעולם יש עניין הולך וגובר בהשקעות באירן שיתחרו ביניהן על הכניסה לשוק המקומי ברגע שהעיצומים יוסרו. "אני מדבר עם שרי האוצר של מדינות המערב, וכולם מספרים לי אותו סיפור - החברות הגדולות שלהם רוצות לתפוס נתח מהשוק האירני", ציין שר האוצר. "איש אינו רוצה להישאר אחרון במרוץ הזה. ברגע שיתחילו להסיר את הסנקציות, אי אפשר יהיה לשלוט בתהליך."

השיחות מדאיגות. זריף ואשטון בז'נווה (רויטרס)

עוד אמר לפיד כי פריצת הדרך היחידה בשיחות היא של האירנים, כאשר הצליחו להסיט את השיח מדיון על הצנטריפוגות לדיון על מידת העשרת האורניום. "אם אירן רוצה גרעין למטרות שלום - למה היא צריכה צנטריפוגות? לקנדה אין צנטריפוגות, למקסיקו אין, לאינדונזיה אין. האיראנים רצו שהדיון יתנהל על עניין ההעשרה, מפני שהם יודעים שאין שום בעיה לעלות מ-3% העשרה ל-90% תוך שבועות".

"אין חילוקי דעות במערכת הפוליטית"

לפיד הדגיש כי ישראל תומכת בפתרון דיפלומטי, אבל הסנקציות היו הכלי היעיל ביותר נגד הגרעין האירני. "הם כבר היו במקום שבו רצינו אותם, ולא צריך להפסיק עכשיו את הלחץ."

גם יושבת ראש האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ', התייחסה לסוגייה האירנית ואמרה כי ישנה סיבה לדאגה מאחר וישראל צריכה להתמודד עם ההקלה בסנקציות במקביל למשבר ביחסים עם ארצות הברית. באירוע "שבתרבות" שהתקיים היום במועצה האזורית דרום השרון, אמרה יחימוביץ' כי "מדאיגה העובדה שאל תוך הזירה המורכבת הזאת אנחנו מגיעים בעיצומו של משבר עם האמריקנים".

"דבריו של קרי השבוע היו חריפים ביותר, ונתניהו חייב לזכור שהידידות והברית עם ארצות הברית היא הנכס האסטרטגי החשוב ביותר שלנו", ציינה יחימוביץ'. "עלינו להתניע את השיחות ברצינות, וגל בניה בשטחים הוא ההיפך המוחלט מזה. ככל שהתהליך תקוע וארצות הברית מתרחקת - כך אנחנו גם מאבדים השפעה בסוגיית אירן", הדגישה.

דנון: "הסנקציות יוסרו בתמורה להבטחות שווא"

"פירוקה של אירן מנשק גרעיני בחסות המעצמות הוא הפתרון הטוב ביותר. זה הפתרון הדיפלומטי ואליו צריכים לשאוף. אבל התמונה שמצטיירת כרגע מהשיחות בז'נבה היא מדאיגה במידה מסוימת. כרגע מסתמן שבבסיס ההסכם הביניים לא יהיה פירוק של יכולת איראנית לפתח את הפצצה, אלא הקפאה בלבד, וזה לא מספיק, כי בינתיים מופחתות הסנקציות איראן נושמת לרווחה ויכולה בכל רגע לחדש את ההתחמשות", הוסיפה יושבת ראש האופוזיציה.

"יש עדיין נעלמים רבים: מה תהיה רמת הפיקוח, והאם ניתן יהיה להחזיר מייד את הסנקציות. עלינו לעקוב אחרי שיחות שרי החוץ בזהירות. אין חילוקי דעות במערכת הפוליטית - אסור שתהיה לאירן יכולת גרעינית", הצהירה יחימוביץ'.

"הקלה תמורת הבטחות שווא". דנון (יח"צ)

סגן שר הביטחון, ח"כ דני דנון, הגיב אף הוא לחשש הישראלי מהסרת הסנקציות ואמר כי אירן מקבלת פרס על הבטחות שווא. באירוע "שבתרבות" בנס ציונה אמר דנון: "ההסכם המתגבש בין אירן והמעצמות שווה למכירת חיסול של הסנקציות. אירן מקבלת הקלה מידית בסנקציות תמורת הבטחות שווא לעיכוב תוכנית הגרעין".