דוח רוסי: "אין הוכחות שערפאת הורעל"

חקירת מותו של יושב ראש הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת נמשכת: לאחר שמדענים שוויצרים קבעו בנחרצות כי הוא הורעל, דוח אחר שפרסמו מדענים רוסים מודה כי על הבגדים שלבש נמצא חומר רדיואקטיבי, אך קבע כי אין די ראיות להוכחת הרעלה

הורעל? יאסר ערפאת (AP)

דוח של מדענים רוסים שבחנו את בגדיו של יושב ראש הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת מצביע על כך שאין די ראיות כדי להצדיק את הטענה הפלסטינית כי הוא הורעל. החוקרים הרוסים הודו כי שרידי החומר הרדיואקטיבי פולוניום נמצאו על הבגדים, אך לדבריהם אין די בכך כדי להוכיח שמותו של ערפאת לא היה טבעי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המדענים הרוסים היו נחרצים הרבה פחות מעמיתיהם השוויצרים, הטוענים כי ממצאי הבדיקות מעידים על כך שערפאת הורעל למוות. המומחים הציגו את דוח הנתיחה אתמול במסיבת עיתונאים והצהירו: "אין שום אפשרות שהפולוניום חדר לגופו של ערפאת בטעות, משהו היה חייב להחדיר אותו".

הפרופסור פטריק מאנגין, מנהל המרכז לרפואה משפטית בבית החולים של אוניברסיטת של לוזאן, והפרופסור פרנסיס בוכוד, מנהל המכון לפיסיקה של הקרינה הם שהציגו את ממצאי הנתיחה. "ערכנו את הבדיקות פעמיים והגענו לאותן תוצאות", סיפרו המומחים. "שימוש בחומר כזה הוא נדיר והוא פועל אחרי חודש - וזה מה שקרה לערפאת".

ממצאי הבדיקה הוכיחו לדברי המדענים כי ערפאת הורעל על ידי פולוניום. "החומר הזה מוחזק בידי מדינות, לא אצל אנשים פרטיים - המשמעות היא שהפשע הזה בוצע על ידי מדינה", אמר ואסל אבו -יוסף, חבר בוועד הפועל של אש"ף. "כמו שהוקמה ועדת חקירה לחקור את רצח חרירי - יש להקים ועדת חקירה בינלאומית למות ערפאת".

האלמנה, סוהא ערפאת (רויטרס)

מי שמיהרה לאמץ את הדוח השנוי במחלוקת היתה אלמנתו של הראיס, סוהא ערפאת, שהפנתה אצבע מאשימה לעבר ישראל וטענה כי היא אחראית להרעלתו. "מה שנחשף פה זה פשע של ממש, זו התנקשות פוליטית", אמרה אלמנתו של ערפאת ממקום מושבה בפריז, עם קבלת הדוח מהמכון לקרינה של בית החולים האוניברסיטאי בלוזאן. גם בתו זאהווה בת ה-18 התייחס למקרה, ואמרה כי היא חשה הקלה כעת כשהוכח כי אביה הורעל. "מה שיביא לסגירת מעגל סופית יהיה לגלות מי הרג אותו ומה היו המניעים שלו", אמרה.

גורמים רשמיים בישראל דחו בבוז את ההאשמות שלפיהן ירושלים עומדת מאחורי הרעלתו למוות של ראש הרשות הפלסטינית לשעבר יאסר ערפאת. בבית הלבן סירבו להתייחס לדוח המדענים השוויצריים. בהודעה שמסר דובר משרד החוץ יגאל פלמור לסוכנות הידיעות רויטרס הוא טען כי חקירת המדענים השווייצרים מהווה ניסיון שטחי בלבד לקבוע את סיבת המוות. "זאת יותר אופרת סבון ממדע", אמר פלמור. "זה הפרק האחרון באופרת הסבון של סוהא ערפאת שבו היא יוצאת נגד יורשיו של בעלה".