נתניהו מאיים: לא מחוייבים להסכם של הקהילה הבינלאומית עם אירן

מנהיגי העולם עושים דרכם לז'נבה כדי לעקוב מקרוב אחר המגעים עם אירן שעשוים להבשיל עד לכדי הסכם, וראש הממשלה נתניהו רומז על החזרת האופציה הצבאית לשולחן. "אירן עשתה את עסקת המאה", אמר נתניהו

השיחות בין אירן לשש המעצמות בנוגע לתוכנית הגרעין מגיעות לנקודת השיא, ושורה של מנהיגים מרחבי העולם עושים את דרכם לז'נבה על מנת לעקוב מקרוב אחר ההתפתחויות. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי קטע הבוקר את ביקורו במזרח התיכון וטס לשוויץ, כך גם שר החוץ הצרפתי לורן פאביוס, שר החוץ הגרמני ווסטרלה, ושר החוץ הבריטי הייג שצפויים להיפגש עם מקבילם האירני זריף. גם רוסיה לא טומנת את ידה בחול, ואומרת כי חל שינוי ביחסו של העולם לאירן, דבר שעשוי להוביל ל"תוצאות ממשיות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבוקר נפגש ראש הממשלה נתניהו עם קרי והתריע בפניו, אולי בפעם האחרונה לפני הקלת הסנקציות, מפני ההשלכות הצפויות של המהלך. עוד קודם לכן הבהיר נתניהו כי ישראל אינה שבעת רצון מהמגעים המתקדמים, ורמז על החזרת האופציה הצבאית לשולחן. "ישראל אינה מחויבת להסכם זה, וישראל תעשה את כל מה שהיא צריכה על מנת להגן על עצמה ועל ביטחון אזרחיה", אמר נתניהו. "ישראל דוחה אותה לחלוטין ורבים מהאזור שותפים למה שאני אומר, גם אם הם מביעים זאת פומבית ובין אם לאו".

נתניהו וקרי, ארכיון (רויטרס)

 "אני מבין שהאירנים מאוד מרוצים עכשיו והם צריכים להיות מרוצים. הם קיבלו הכל ולא נתנו דבר", הדגיש ראש הממשלה, שהפך בעת האחרונה לאחרון הנאבקים בעולם נגד תוכנית הגרעין האירנית. "הם רצו הקלה בסנקציות לאחר שנים של משטר סנקציות קשה. הם קיבלו זאת מבלי לשלם דבר מכיוון שהם לא מפחיתים בכלל את יכולות ההעשרה שלהם, כך שאירן קיבלה את עסקת המאה והקהילה הבינלאומית קיבלה עסקה רעה".

"אירן לא נדרשת לפרק אפילו צנטריפוגה אחת, אך הקהילה הבינלאומית מקלה את הסנקציות עליה לראשונה מזה שנים רבות. אירן מקבלת את כל מה שרצתה בשלב זה, ולא נותנת דבר בתמורה", אמר ראש הממשלה. "אני קורא למזכיר המדינה קרי לא למהר לחתום, אלא להמתין ולשקול מחדש כדי להשיג עסקה טובה, אך זוהי עסקה רעה, עסקה רעה מאד".

בכיר אמריקני מתוך פמלייתו של מזכיר המדינה האמריקני קרי אמר היום כי הוא מחויב לצמצום הפערים עם אירן. "הוא יעשה כל מה שיוכל", אמר הבכיר בהתייחסו להסכם המתגבש, ולפגישה הצפויה של קרי עם שר החוץ האירני זריף. "מדובר בתהליך מסובך, כחבר בכיר באחת משש המעצמות הוא יעשה הכל כדי לסייע להגיע לתוצאות".

המנצח הגדול, שר החוץ האירני (AP)

אובמה: מוכנים להעניק לאירנים הקלה מתונה

אמש התראיין נשיא ארה"ב ברק אובמה לרשת NBC ורמז כי הקלה מינורית על הסנקציות המוטלות על הרפובליקה האלסמית נמצאת על הפרק. "בשלב הראשון נעצור כל התקדמות של תכנית הגרעין שלהם, נחזיר אותם אחורה מבחינת הפוטנציאל שלה ונגיע לדרך שבה נוכל להעניק להם הקלה מתונה, תוך כדי שמירה עקרונית של הסנקציות הקיימות", אמר אובמה.

"אם יתברר, במהלך ששת החודשים האלה, בהם אנחנו מנסים לפתור חלק מהסוגיות הגדולות יותר, שהם נסוגים מהעסקה, לא ממלאים את העסקה, או שהם לא מוכנים להתקדם ולסיים את העבודה ולהעניק לנו ביטחונות לכך שהם לא מפתחים נשק גרעיני, אנחנו יכולים לחזור ולהפעיל את הסנקציות במלוא העוצמה", הוסיף הנשיא האמריקני.