מומחה בכיר ישראלי: "זו אפשרות סבירה שערפאת הורעל"

מומחה ישראלי בכיר לרפואה משפטית שנחשף לדוח הראשון של נתיחת גופת ערפאת לא שולל את ממצאי המדענים שקבעו שיש סיכוי שהוא הורעל, אך לא הפנו אצבע מאשימה לאף גורם. "נמצאו סימנים המעידים על קרינה", אמר

ערפאת לפני מותו (רויטרס)

החוקרים השווייצירים שניתחו את הדוגמיות שנלקחו מגופו של יו"ר הרשות הפלסטינית לשעבר יאסר ערפאת טוענים כי הוא הורעל למוות, אלמנתו סוהא מיהרה להפנות אצבע מאשימה לישראל - וזו בתגובה דחתה מכל וכל את הטענות. עם זאת, מומחה ישראלי בכיר לרפואה משפטית שנחשף לדוח הראשון של נתיחת גופת ערפאת אומר לחדשות 2 Online בהתייחסו לדוח החדש כי נמצאו אצלו סימנים במערכת העיכול והדם שיכולים להעיד על חשיפה לקרינה. "זו אפשרות סבירה שהוא הורעל", אמר הגורם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המומחה הישראלי ניסה להסביר את מסקנות המדענים השווייצרים. "כשערפאת היה מאושפז בפריז, לא ידעו למה הוא מת והבחינו בסימפטומים שונים שלא חיברו אותם יחדיו", אמר. "הטענה היא שמי שביקש להרעיל אותו חשף אותו בכל פעם לכמות קטנה של פולוניום, וכך נוצר מצב שהוא נחשף לקרינה".

לדברי הבכיר הישראלי, רופאיו של ערפאת בימיו האחרונים חשדו כי יש אפשרות שהורעל. עם זאת, הם לא ירדו לסוף חקר האמת. "הם לא בדקו פולוניום כי אף אחד לא חשב על הרעלה כזאת", אמר. "השימוש בחומר הזה להרעלה הוא מאוד נדיר. מאז הרעלת המרגל הרוסי ליטיביננקו לא חשבו שמישהו הולך להתנקש באדם באמצעות החומר הזה כי זה חומר שנמצא בידיהם של גופים של מדינות. 95% מהפולוניום בעולם מיוצר ברוסיה".

המכון שבו נעשו הבדיקות האחרונות על ידי המדענים השווייצרים, אומר המומחה, הוא גוף מקצועי ומהימן. לדבריו, הפעולה עצמה של הבדיקה היא פשוטה יחסית - נטילת דגימות מעצם.

אופרת סבון

בישראל הגיבו אמש ראשונה להאשמות שלפיהן ישראל היא אחראית להרעלה וטענו כי סאגת חקירת מותו דומה יותר ל"אופרת סבון" מאשר לבדיקה מדעית. בהודעה שמסר דובר משרד החוץ יגאל פלמור לסוכנות הידיעות רויטרס הוא טען כי חקירת המדענים השווייצרים מהווה ניסיון שטחי בלבד לקבוע את סיבת המוות. "זאת יותר אופרת סבון ממדע", אמר פלמור. "זה הפרק האחרון באופרת הסבון של סוהא ערפאת שבו היא יוצאת נגד יורשיו של בעלה".

רענן גיסין, בעבר הממונה על ההסברה בממשלה, דחה את האשמות בשיחה שקיים עם סוכנות הידיעות איי.פי. "זו הייתה החלטת ממשלה שלא לגעת בערפאת כלל", אמר גיסין. "אם מישהו הרעיל אותו, זה יכול היה להיות מישהו מסביבתו הקרובה".

אלמנתו של ערפאת: "נחשף כאן פשע"

תעלומה סביב מותו, ערפאת (רויטרס)

גורמים ברשות הפלסטינית מיהרו "לחגוג" את תוצאות החקירה, והפנו גם הם אצבע מאשימה לעבר ישראל. "ערפאת מת כקורבן של התנקשות טרוריסטית מאורגנת שבוצעה על ידי ישראל, שביקשה להיפטר ממנו", אמר וואסל אבו יוסף, חבר בוועד הפועל של אש"ף. "פרסום תוצאות הבדיקה של המכון בשווייץ מאשר כי הוא הורעל על ידי פולוניום, והמשמעות של זה היא שישראל עשתה זאת".

"מה שנחשף פה זה פשע של ממש, זו התנקשות פוליטית", אמרה סוהא ערפאת ממקום מושבה בפריז, עם קבלת הדוח מהמכון לקרינה של בית החולים האוניברסיטאי בלוזאן. גם בתו של הראיס, זאהווה בת ה-18 התייחס למקרה, ואמרה כי היא חשה הקלה כעת כשהוכח כי אביה הורעל. "מה שיביא לסגירת מעגל סופית יהיה לגלות מי הרג אותו ומה היו המניעים שלו", אמרה.