חקירת מות ערפאת: ישראל מזלזלת, ארה"ב מסרבת להגיב

תוצאות הבדיקה של מדענים משוויץ שקבעו שערפאת הורעל התקבלו אמש בישראל בזלזול. "זה לא בדיוק מדע, זהו ניסיון שטחי לקבוע את סיבת המוות", אמרו במשרד החוץ. בבית הלבן סירבו להתייחס הלילה לדיווח. בכיר באש"ף: "התנקשות טרוריסטית שביצעה ישראל"

בישראל זלזלו בממצאי הדוח (AP)

בישראל הגיבו בזלזול, בבית הלבן סירבו להתייחס: אמש הגיבו גורמים רשמיים בישראל לראשונה להאשמות שלפיהן ירושלים עומדת מאחורי הרעלתו למוות של ראש הרשות הפלסטינית לשעבר יאסר ערפאת - זאת בעקבות פרסום תוצאות המדענים משווייץ שקבעו בסבירות גבוהה כי הורעל. בבית הלבן סירבו להתייחס לדוח המדענים השוויצריים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהודעה שמסר דובר משרד החוץ יגאל פלמור לסוכנות הידיעות רויטרס הוא טען כי חקירת המדענים השווייצרים מהווה ניסיון שטחי בלבד לקבוע את סיבת המוות. "זאת יותר אופרת סבון ממדע", אמר פלמור. "זה הפרק האחרון באופרת הסבון של סוהא ערפאת שבו היא יוצאת נגד יורשיו של בעלה".

רענן גיסין, בעבר הממונה על ההסברה בממשלה, דחה את האשמות בשיחה שקיים עם סוכנות הידיעות איי.פי. "זו הייתה החלטת ממשלה שלא לגעת בערפאת כלל", אמר גיסין. "אם מישהו הרעיל אותו, זה יכול היה להיות מישהו מסביבתו הקרובה".

דובר הבית הלבן ג'יי קרני נשאל במהלך תדרוך לעיתונאים בוושינגטון שעסק בנושאים אחרים, אודות הדוח של המדענים משוויץ שמצאו עדות לחומר הרדיואקטיבי פולוניום בשרידי עצמותיו של הראיס - וסירב לספק תגובה בנושא. "אין לי דבר למסור לכם מטעם הנשיא אובמה אודות הדוח השוויצרי", אמר קרני.

אלמנתו של ערפאת: "נחשף כאן פשע"

גורמים ברשות הפלסטינית מיהרו "לחגוג" את תוצאות החקירה, והפנו גם הם אצבע מאשימה לעבר ישראל. "ערפאת מת כקורבן של התנקשות טרוריסטית מאורגנת שבוצעה על ידי ישראל, שביקשה להיפטר ממנו", אמר וואסל אבו יוסף, חבר בוועד הפועל של אש"ף. "פרסום תוצאות הבדיקה של המכון בשווייץ מאשר כי הוא הורעל על ידי פולוניום, והמשמעות של זה היא שישראל עשתה זאת".

אלמנתו של ערפאת, סוהא, קיבלה לידיה את תוצאות הבדיקות. "מה שנחשף פה זה פשע של ממש, זו התנקשות פוליטית", אמרה ערפאת ממקום מושבה בפריז, עם קבלת הדוח מהמכון לקרינה של בית החולים האוניברסיטאי בלוזאן.

"כעת, כשיש לנו הוכחה שהוא הורעל, אני חשה הקלה", אמרה זאהווה, בתו בת ה-18 של ערפאת. "מה שיביא לסגירת מעגל סופית יהיה לגלות מי הרג אותו ומה היו המניעים שלו".