קרי: "ההתנחלויות אינן לגיטימיות"

במסיבת עיתונאים משותפת עם אבו מאזן, בתום פגישה בין השניים בבית לחם, אמר מזכיר המדינה האמריקני: "עמדת ארצות הברית נותרה, כפי שהייתה תמיד, שההתנחלויות אינן לגיטימיות". קרי הכחיש דיווחים לפיהם הפלסטינים הסכימו לחידוש הבנייה בהתנחלויות בתמורה לשחרור האסירים

מחריפים את הטון? מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שנועד היום (ד') בבית לחם עם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, התייחס בתום הפגישה ביניהם לסוגיית ההתנחלויות הישראליות. "עמדתה של ארצות הברית נותרה, כפי שהייתה תמיד - שההתנחלויות אינן לגיטימיות", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר בהתבטאות חריגה באופן יחסי לאמריקנים, שנוטים בדרך כלל להתייחס להתנחלויות בגדה המערבית כ"לא מועילות" לתהליך השלום עם הפלסטינים. במהלך מסיבת עיתונאים בבית לחם, הכחיש קרי נמרצות את הדיווחים לפיהם הפלסטינים הסכימו לחידוש הבנייה בהתנחלויות בתמורה לשחרור האסירים.

"אני רוצה להבהיר באופן מוחלט שהפלסטינים לא הסכימו, בשום שלב ובשום צורה, לקבל את ההתנחלויות או להסכים בשתיקה להמשך הבנייה, במסגרת חידוש המשא ומתן בין הצדדים", אמר קרי.

מוקדם יותר הוא אמר כי שני הצדדים ייאלצו "להתפשר ולקבל החלטות קשות". במהלך מסיבת עיתונאים עם ראש הממשלה נתניהו בירושלים אמר קרי: "הנשיא אובמה ואני רואים את הדרך שנמצאת לפנינו ומאמינים בתהליך הזה, אחרת לא היינו משקיעים בו כל כך הרבה זמן".

במהלך הפגישה הביע נתניהו עמדה תקיפה יותר. "לפני שלושה חודשים הסכמנו על התנאים להתחלת המשא ומתן, ואנו מקיימים אותם באדיקות", אמר נתניהו. "אני מודאג ממצב השיחות משום שהפלסטינים ממשיכים בהסתה, ממשיכים ליצור משברים מלאכותיים, ממשיכים להתחמק מההחלטות ההיסטוריות הנחוצות לעשיית שלום אמת. אני מקווה שביקורך יעזור לנווט את השיחות למקום שבו נוכל להשיג את השלום ההיסטורי שאליו אנו שואפים והעמים שלנו ראויים לו".