דיווח: נציגי ישראל ואירן נכחו בפגישה חשאית בשוויץ

סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת מפי דיפלומטים כי משלחות מירושלים, טהרן וממספר מדינות ערב התכנסו בסוף השבוע האחרון בעיירה גילון בשוויץ ודנו ביוזמה בינלאומית לפירוק המזרח התיכון מנשק גרעיני. גורם ישראלי: "לא היו מגעים, ישירים או עקיפים, בין המשלחת הישראלית למשלחת האירנית"

כור גרעיני באירן (רויטרס)

משלחות מישראל, אירן וממדינות ערב לקחו חלק בשיחות חשאיות שנערכו בסוף השבוע האחרון בשוויץ - כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס מפי דיפלומטים. על פי הדיווח, השיחות נגעו ליוזמה בינלאומית לפירוק המזרח התיכון מנשק גרעיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הפרסום, השיחות נערכו בבית מלון בכפר גילון שבשוויץ ביום שבת האחרון. "מדובר בגישושים ראשוניים", צוטט גורם רשמי בישראל בדיווח. "הפגישה הייתה טכנית בעיקרה ולא היו כל מגעים, ישירים או עקיפים, בינינו לבין הנציגים האירנים או נציגי מדינות ערב".

הגורם הישראלי הדגיש כי בשלב זה לא נקבע מועד לכינוס ועדה בינלאומית שתעסוק בפירוק המזרח התיכון מנשק גרעיני. "ככל שזה תלוי בנו, יש לקיים את העיקרון על פיו כל החלטה בוועידה תתקבל רק פה אחד", אמר.

"העובדה שנציגי ישראל ואירן נכחו במקום היא הנושא המרכזי", אמר אחד הדיפלומטים ממדינות ערב. לדבריו, פגישה נוספת במתכונת דומה תיערך עוד במהלך 2013. מהדיווח לא ברור מי עמד בראש השיחות, אך נטען כי תת מזכיר המדינה הפיני, ג'אקו לאהג'ווה, הוא שיזם את הפגישה, בה נכחו גם נציגים אמריקנים.

בסוף השבוע הקרוב יתחדשו בז'נבה שיחות הגרעין בין אירן לבין שש המעצמות. אתמול ציינו באירן את יום השנה להשתלטות על השגרירות האמריקנית בטהרן ב-1979, בקריאות "מוות לארה"ב". בתגובה לתמונות מטהרן אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו, במהלך פגישתו עם נשיא פולין: "אלו הן פני אירן האמיתיות, אסור להאמין למילה שלהם".