ביינר: "נאום נתניהו יתקיים כמתוכנן"

יו"ר בית הנבחרים הודיע כי אין כל שינוי בנוגע לנאום רה"מ בקונגרס ב-3 במרס. מוקדם יותר הדגיש נתניהו כי הוא נחוש לשאת דברים כמתוכנן, במטרה לסכל את ההסכם המתגבש עם אירן. מנגד, תהה אובמה על נחיצות הביקור ושאל "למה למהר?"

על רקע הדיווחים לפיהם ראש הממשלה שוקל לדחות את נאומו בפני שני בתי הקונגרס, הודיע הלילה (שני) דובר בית הנבחרים האמריקני כי נאום המחלוקת של נתניהו יתקיים כמתוכנן ב-3 במרס - שבועיים בלבד לפני הבחירות לכנסת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דוברו של יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר, שהזמין את נתניהו לנאום בוושינגטון, סירב להתייחס לדיווחים לפיהם נתניהו שוקל לשנות את פורמט הנאום בעקבות הביקורת שנמתחה על המהלך והמתיחות עם ממשל אובמה.

ינאם כמתוכנן. נתניהו (תמר מצפי)
מוקדם יותר היום מסרו גורמים בכירים בישראל לסוכנות הידיעות רויטרס כי נתניהו שוקל לשאת את הנאום במושב סגור של הקונגרס או אף לבטלו לחלוטין, על מנת שלא להחריף את המשבר עם הממשל האמריקני. עם זאת, מקורב לראש הממשלה הכחיש את הדיווח והדגיש כי הנאום יתקיים במועדו.

נתניהו ואובמה נאמו במקביל

במקביל נאמו הערב ראש הממשלה נתניהו ונשיא ארצות הברית אובמה במקביל בשני אירועים שונים והתייחסו לסערת הנאום בקונגרס. נתניהו מצדו טען שמטרת נסיעתו היא למנוע "הסכם רע שיסכן את קיומה של ישראל", ואילו אובמה תהה: "למה למהר?".

(רויטרס)

"הולך ומתגבש במינכן הסכם רע עם אירן שיסכן את קיומה של ישראל", אמר נתניהו בנאום שנשא בכנס השקת קמפיין הליכוד לעולים מרוסיה. "לכן אני נחוש לנסוע לוושינגטון ולהציג את עמדת ישראל בפני חברי הקונגרס והעם האמריקני".

מנגד, במסיבת עיתונאים משותפת עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, הסביר אובמה את סירובו להיפגש עם נתניהו במהלך ביקורו בוושינגטון. "אנחנו מורגלים לא לפגוש מנהיגים לפני הבחירות בארצם", טען אובמה. "גם אם אנגלה הייתה היום במצב של שבועיים לפני בחירות היא כנראה לא הייתה מקבלת הזמנה לבית הלבן והיא גם לא הייתה מבקשת כזו".

"מרקל לא הייתה מבקשת הזמנה" (AP)

"למה למהר?", תהה אובמה, "אלא אם כן אתם חושבים שזה בלתי אפשרי להגיע להסכם עם אירן ואסור אפילו לבחון אפשרות כזאת. אני לא חושב ככה, משום שכנשיא ארה"ב אני גם בוחן מה יקרה אם לא נגיע לפתרון דיפלומטי".

הסערה המדינית מול הממשל האמריקני הגיעה בסוף השבוע האחרון לשיאה כשסגן הנשיא ג'ו ביידן הודיע כי לא יהיה נוכח בנאומו הצפוי של ראש הממשלה הישראלי בקונגרס. הדברים קיבלו תהודה נוספת כששלשום נפגש ביידן עם יו"ר האופוזיציה הרצוג במהלך כנס במינכן, במה שהסתבר לאחר מכן כשיחת מסדרון אקראית וידידותית בלבד שארכה שניות ספורות.