דיווח: צוות המשא ומתן הפלסטיני התפטר

המשא ומתן על סף משבר? ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת ושותפו מוחמד שטייה הגישו לאבו מאזן את התפטרותם. סוכנות הידיעות "מען" מדווחת כי ההתפטרות הוגשה במחאה על אי עמידתה של ישראל, לטענתם, בהתחייבויותיה והמשך הבנייה בהתנחלויות

אבו מאזן כינס דיון דחוף. ארכיון (AP)

ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת וחבר צוות המשא ומתן מוחמד שתייה הגישו את התפטרותם ליו"ר הרשות אבו מאזן. כך דיווחה הערב (ה') סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען".

רוצים לקבל עדכונים ונספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפי הדיווח, מקורות יודעי דבר אמרו כי ההתפטרות באה במחאה על אי עמידתה של ישראל, לטענת הפלסטינים, במחויבותיה כלפי תהליך השלום והמך הבנייה בהתנחלויות. עוד דווח כי אבו מאזן כינס פגישה דחופה יחד עם הוועד הפועל של אשף במטרה לקבל החלטה ביחס להמשך הצעדים.

ביום שלישי האחרון, עם שחרורם של 26 אסירים ביטחוניים במסגרת חידוש המגעים, ומר מזכיר הוועד הפועל של אש"ף יאסר עבד רבו כי "עמדתה של ישראל בשיחות היא הגרועה ביותר ב-20 השנים האחרונות".

"ישראל מעוניינת קודם כל בסידורי ביטחון", ציטטה סוכנות הידיעות הצרפתית AFP את עבד רבו . "גבולותיה העתידיים של מדינה פלסטינית אמורים להיות משורטטים על פי צורכי הביטחון של ישראל, שלעולם אינם נגמרים, והדבר מערער על האפשרות להקים מדינה פלסטינית".

עבד רבו הדגיש כי מאז פתיחת השיחות בין הצדדים בחודש יולי, לא חלה כל "התקדמות של ממש". אתמול התייחס מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לשיחות בין ישראל לפלסטינים. "הצדדים נפגשים בתדירות הולכת וגוברת וכל נושאי הליבה נידונים", אמר קרי והוסיף כי מאז סוף חודש יולי, נפגשו צוותי המו"מ 13 פעמים.

הפלסטינים מקשיחים עמדות

הפלסטינים מקשיחים עמדות. אבו מאזן ונתניה (רויטרס)
בצד הפלסטיני נראה כי הקשיחו לאחרונה עמדות. ממסמך פלסטיני שהודלף על ידי מתנגדי עריקאת ואבו מאזן ופורסם בתחילת השבוע עלה, כי הפלסטינים דורשים זכות בחירה לכל פליט לעבור לישראל, לרשות או לכל מקום אחר, שליטה פלסטינית במים באזור ים המלח ובמעברי הגבול, חילופי שטחים בהיקף שלא יעלה על 1.9%, חתימת הסכמים עם מדינות אחרות ללא מעורבות ישראל וכן שחרור כל האסירים הפלסטינים.

עוד דרשו כבר מעתה הכרה בפלסטין כמדינה שנמצאת תחת כיבוש, מעבר בטוח לעזה, נסיגה מדורגת מישראל במשך שלוש שנים וחוזה שלום שייחתם כחצי חצי שנה לאחר מכן. יצוין, כי המסמך הודלף על ידי מתנגדי אבו מאזן וסאאב עריקאת.

על פי הדיווח הפלסטיני, ישראל מסכימה למדינה פלסטינית בעלת רצף טריטוריאלי, נוכחות של צה"ל על נהר הירדן לתקופה מוסכמת ותנאי חדש בדמותו של פיצוי כספי בתמורה לשמירת גושי ההתנחלויות - בנוסף על חילופי השטחים.