אובמה ונתניהו דנו באירן ובמשא ומתן עם הפלסטינים

על רקע שחרור המחבלים הצפוי, נמסר מהבית הלבן כי נשיא ארה"ב ורה"מ שוחחו בטלפון על תכנית גרעין האירנית ועל המשך המגעים להסכם שלום. "הם הסכימו להמשיך בשיתוף פעולה הדוק במגוון נושאים ביטחוניים", צוין בהודעה

"הסכימו להמשיך בשיתוף הפעולה". אובמה ונת (AP)

יממה בדיוק לפני שחרור 26 המחבלים במסגרת הפעימה השנייה וכחודש לאחר פגישתם בבית הלבן, הודיע הלילה (ב') הבית הלבן כי נשיא ארצות הברית ברק אובמה וראש הממשלה בנימין נתניהו שוחחו בטלפון. בשיחתם עסקו השניים בגרעין האירני, במשא ומתן עם הרשות הפלסטינית ובנושאים נוספים הקשורים לאזור.

רוצים לקבל עדכונים ונספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"המנהיגים הסכימו להמשיך בשיתוף הפעולה במגוון נושאים ביטחוניים", נמסר בהודעת הבית הלבן. אתמול אישרה אמנם הממשלה את שמות 26 המחבלים שישוחררו במסגרת הפעימה השנייה, ובמקביל נמשך המשא ומתן עם הפלסטינים - שם האחרונים דווקא מקשיחים עמדות. בנייר שהציגו לקראת הניסיון להשיג הסכם מסגרת הוצגו דרישות חדשות מנציגי הרשות הפלסטינית.

כך למשל, דורשים הפלסטינים זכות בחירה לכל פליט לעבור לישראל, לרשות או לכל מקום אחר, שליטה פלסטינית במים באזור ים המלח ובמעברי הגבול, חילופי שטחים בהיקף שלא יעלה על 1.9%, חתימת הסכמים עם מדינות אחרות ללא מעורבות ישראל וכן שחרור כל האסירים הפלסטינים.

עוד הם מבקשים כבר מעתה הכרה בפלסטין כמדינה שנמצאת תחת כיבוש, מעבר בטוח לעזה, נסיגה מדורגת מישראל במשך שלוש שנים וחוזה שלום שייחתם כחצי חצי שנה לאחר מכן. יצוין, כי המסמך הודלף על ידי מתנגדי אבו מאזן וסאאב עריקאת.

על פי הדיווח הפלסטיני, ישראל מסכימה למדינה פלסטינית בעלת רצף טריטוריאלי, נוכחות של צה"ל על נהר הירדן לתקופה מוסכמת ותנאי חדש בדמותו של פיצוי כספי בתמורה לשמירת גושי ההתנחלויות - בנוסף על חילופי השטחים.