הממשלה דחתה את הצעת החוק נגד שחרור אסירים

הדיון בוועדת השרים לחקיקה, בנוגע להצעת החוק של הבית היהודי נגד שחרור אסירים פלסטינים, התפתח למחלוקת קשה בין אנשי בנט לבין יתר שרי הממשלה. במהלך הדיון הסוער הטיח שר הפנים סער באנשי הבית היהודי: "מה שאתם עושים מאוס בעיניי, לא תעשו רווח פוליטי על הממשלה הזאת"

נדחתה הצעת חוק נגד שחרור אסירים. ארכיון (AP)

קרע בקואליציה? ועדת השרים לחקיקה דחתה הצעת חוק שהגישה חברת הכנסת אורית סטרוק (הבית היהודי), נגד שחרור אסירים במסגרת המשא ומתן המדיני מול הרשות הפלסטינית. במהלך הישיבה נרשמו חילופי האשמות קשים בין שרי הליכוד לשרי הבית היהודי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"תועבה מוסרית". סער (שמוליק סופר)
"מה שאתם עושים מאוס בעיניי", הטיח שר הפנים גדעון סער בשרי הבית היהודי במהלך הדיון. "אתם לא תעשו רווח פוליטי על הממשלה הזו, לא נשתוק לכם. כשבנט הולך ומאשים בהלוויה את שחרור האסירים במוות הוא מבצע תועבה מוסרית". השרה לבנת קראה לעבר בנט וחבריו "תפסיקו לטנף" והישיבה הגיעה לכדי צעקות רמות. בסיומה נדחה החוק האוסר על שחרור מחבלים ברוב של שמונה שרים מול חמישה.

הצעת החוק שהגישה אורית סטרוק נתקלה בביקורת קשה גם בקרוב חברות אחרות בקואליציה. שר האוצר יאיר לפיד תקף בחריפות את הצעת החוק: "זו הצעה, ואני בורר מילים, מאוד לא אחראית שנועדה להשיג רווח של יחסי ציבור".

"הצעת חוק לא אחראית". לפיד ובנט (יוסי זמיר)
"היה קשה משאול להצביע בעד שחרור האסירים בהחלטת הממשלה, ומטרתה היחידה של הצעת החוק שלפנינו היא לגרום לנו להצביע על כך פעם נוספת", אמר לפיד. "מי שנתלה באירועים הביטחוניים האחרונים כנימוק נגד שחרור האסירים הפלסטיניים אומר שמדיניותה של ממשלת ישראל צריכה להיקבע על ידי ארגוני הטרור האסלאמיים".

"הממשלה לא פועלת על פי הוראות רבני יש"ע"

גם שרת המשפטים ציפי לבני, הממונה על המשא ומתן עם הפלסטינים, תקפה בחריפות את הצעת החוק. "היום הובהר שוב שהממשלה, בניגוד לאחת המפלגות החברות בה, פועלת על פי האינטרס הלאומי ולא על פי ההוראות של רבני יש"ע", אמרה לבני.

עימות חזיתי. בנט ולבני (רויטרס, יח"צ)
"הממשלה הזו מקדמת תהליך מדיני שהוא אינטרס לאומי וביטחוני של ישראל", הוסיפה שרת המשפטים. "האחריות על כך היא של כל שרי הממשלה, גם של אלה שלא מבינים איך עובדת ממשלה וגם של אלה שלמעשה תמכו בכך בשתיקה או בתמורה לבנייה".

במפלגת הבית היהודי הודיעו כי יגישו ערער על החלטת ועדת השרים. "זהו יום עצוב למאבק בטרור בישראל", נמסר מהמפלגה. "נמשיך להיאבק בכל כוחנו נגד שחרור רוצחים ואנחנו מצטערים ומתפלאים מאוד על כך ששרי הליכוד לא תמכו בהצעת החוק שהייתה שמה סוף לשחרורי רוצחים".

שר השיכון אורי אריאל (הבית היהודי) תקף את התנהלות שרי הממשלה, שהחליטו לדחות את הצעת החוק. "הצבעת השרים היום היא בושה. היום לבני קיבלה חבל נוסף כדי שתוכל לשחק בנדמה לי במשא ומתן עם הפלסטינים", אמר.

הערב יתכנס צוות השרים בנושא שחרור האסירים כדי לקבוע את זהותם של 26 המחבלים שישוחררו במסגרת הפעימה השנייה של שחרורם מבתי הכלא בישראל. צוות השרים, בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, צפוי לאשר את שחרורם של מחבלים שנכלאו לפני הסכמי אוסלו. הרשימה הנוכחית צפויה לכלול מחבלים הנחשבים "כבדים יותר" מאלו ששוחררו בפעימה הראשונה לפני חודשיים, ולא תכלול אסירים ערבים-ישראלים. השחרור צפוי להתבצע בתוך 48 שעות.