הפלסטינים: "לא הסכמנו לאסירים תמורת בניה"

שר האסירים הפלסטיני מכחיש כי הרשות תסכים להמשך הבניה הישראלית בהתנחלויות תמורת שחרור אסירים פלסטינים ביום שלישי הקרוב. "אלה דברי הבל", אמר השר קראקע. לדבריו, ישראל לא תגרש אף אסיר שישוחרר

"דברי הבל". אבו מאזן ושר האסירים (רויטרס)

לקראת הפעימה השנייה לשחרור 26 אסירים ביטחוניים הצפויה ביום שלישי, ברשות הפלסטינית מבהירים היום (א') כי השחרור יתבצע ללא קשר למשא ומתן ודוחים את הנוסחה שהציג נתניהו לקרי - "אסירים תמורת בנייה". "בניגוד לדיווחים קודמים, אין הסכם על המשך בנייה בהתנחלויות בתמורה לשחרור האסירים", אמר שר האסירים הפלסטינים, עיסא קראקע, "אלה דברי הבל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדבריו, ההסכם שהושג עם ישראל בעניין שחרור האסירים אינו מותנה בהתקדמות בשיחות. "ישראל התחייבה לשחרר את כל 104 האסירים הוותיקים (שנאסרו לפני הסכמי אוסלו) בין אם יצליח ובין אם ייכשל סבב המשא ומתן הנוכחי".

השר טען כי בירושלים הודיעו רשמית לרשות הפלסטינית שהפעימה הבאה של שחרור האסירים הפלסטינים תתבצע ביום שלישי הקרוב. עם זאת, לטענתו, ישראל לא מסרה לרשות את מספר האסירים שבכוונתה לשחרר הפעם, וגם לא את שמותיהם, ומתנגדת לכך שהפלסטינים יהיו מעורבים בנושאים הללו.

קראקע, ששוחח עם סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", העריך כי כמו בפעם הקודמת, השחרור יתבצע בשעות הערב ומספר האסירים שישוחררו יהיה בין 26-30. עוד הוסיף השר הפלסטיני כי לפי ההסכם עם ישראל שהושג עם ישראל בנושא אף אחד מ-104 האסירים שישוחררו לא יגורש.

על הפרק: שחרור אסירים "כבדים יותר"

בישיבת הממשלה השבועית, התייחס נתניהו לנושא ומשא ומתן העתידי עם הפלסטינים, אך בחר שלא להתייחס לסוגיית שחרור האסירים. "אנחנו רוצים להגיע להסדר שבו נעמוד על האינטרסים של מדינת ישראל", אמר נתניהו. "אנחנו דורשים מהם בסוף המשא ומתן להסתלק מכל התביעות, לרבות התביעות הלאומיות".

צוות השרים בנושא שחרור אסירים יתכנס היום כדי לקבוע את זהותם של 26 המחבלים שישוחררו במסגרת הפעימה השנייה של שחרורם מבתי הכלא בישראל, כפי שהתחייבה ישראל עם חידוש המשא ומתן עם הפלסטינים.

צוות השרים, בראשות נתניהו, צפוי לאשר את שחרורם של מחבלים שנכלאו לפני הסכמי אוסלו. הרשימה הנוכחית צפויה לכלול מחבלים הנחשבים "כבדים יותר" מאלו ששוחררו בפעימה הראשונה לפני חודשיים, ולא תכלול אסירים ערבים-ישראלים. השחרור צפוי להתבצע בתוך 48 שעות.

במקביל להחלטת הצוות המיוחד, ועדת השרים לענייני חקיקה תצביע היום על הצעת החוק של שהגישה ח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי), לפיה ייאסר שחרור אסירים במהלך משא ומתן. שרת המשפטים ציפי לבני המכהנת כיושבת ראש וועדת השרים, ומשמשת גם כיו"ר צוות המשא ומתן הישראלי, עתידה להתנגד להצעת החוק.

אסירים תמונת בנייה. ארכיון (AP)

שחרור אסירים - תמורת בנייה בשטחים

בשבוע שעבר פורסם כי ראש הממשלה מנסה להפחית את התנגדות הימים לשחרור האסירים הביטחוניים, באמצעות פרסום מכרזים לבנייה ביהודה ושומרון. בפגישתו עם מזכיר המדינה האמריקני ברומא התריע נתניהו בפני קרי כי כבר בשבוע הבא יפורסמו המכרזים לבנייה ביהודה ושומרון והזכיר לו כי מדובר בחלק מהסיכום בפתיחת המשא ומתן. בשיחה אמר נתניהו למזכיר המדינה האמריקני כי הוא עומד בחלקו, וממשיך לשחרר אסירים למרות הפיגועים בשטחים - אותם אבו מאזן לא מגנה.

שחרור האסירים בפעימה הנוכחית צפוי לעורר התנגדות גדולה מבעבר, בעקבות שני מקרי הרצח של חיילים על ידי פלסטינים. כבר בחודש שעבר, זמן קצר לאחר המקרים הטרגיים, שלחו שבעה שרים מכתב משותף לראש הממשלה, ובו קראו לכנס את הממשלה לדיון מחודש על שחרור האסירים.