לפיד: "ירושלים לא תחולק במסגרת הסכם עם הפלסטינים"

בוועידת הדיפלומטים של הג'רוזלם פוסט בהרצליה נשא שר האוצר יאיר לפיד נאום מדיני, במהלכו התייחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני והבהיר כי ירושלים לא תחולק. עוד הוסיף כי יידרש פינוי של רבבות מתנחלים מבתיהם ואמר כי "קיים חוסר אמון עמוק בין ישראל לפלסטינים"

"ירושלים לא תחולק". לפיד (רויטרס)

שר האוצר יאיר לפיד, מהשותפים הבכירים ביותר בממשלת נתניהו, הבהיר היום בנאום מדיני כי בכל הסכם שייחתם עם הפלסטינים ירושלים לא תחולק - וכי עשרות אלפי מתנחלים ייאלצו להיות מפונים מבתיהם בגדה המערבית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנאום שנשא בוועידת הדיפלומטים של הג'רוזלם פוסט שנערך בהרצליה, אמר לפיד: "בירת ישראל לא תחולק במסגרת כל הסכם שייחתם עם הפלסטינים. עם זאת, הסכם קבע יצריך פינוי של רבבות מתנחלים מבתיהם בגדה המערבית".

שר האוצר דחה את הביקורת שהוטחה בו לפיה הוא אינו מבין לכאורה את מורכבות הסכסוך עם הפלסטינים והבהיר כי על ישראל והפלסטינים לחתור לקביעת גבולות ברורים של המדינה היהודית והמדינה הפלסטינית. "על נתניהו ואבו מאזן לשרטט מפה שיופיעו עליה גבולות הקבע בין שתי המדינות", הצהיר לפיד.

לדבריו, גם לאחר חידוש המשא ומתן ביולי האחרון, עדיין שורר חוסר אמון גדול בין הצדדים. לפיד הדגיש כי אין לו אמון בפלסטינים, זאת במסגרת "המסורת העמוקה שחולקים הישראלים והפלסטינים, לפיה קיים חוסר אמון ביניהם".

לפיד הדגיש כי דרישתו של ראש הממשלה נתניהו להכרה פלסטינית במדינת ישראל כמדינה יהודית הינה 'בעייתית'. "הדרישה הזו לא מביאה ליצירת אמון בין הצדדים. לא יוצרים אמון על ידי התעקשות שאחרים ישקרו לך".

"חוסר אמון עמוק". נתניהו ואבו מאזן (רויטרס)

לפיד על דרישת ההכרה במדינה יהודית: "אין להכריח אחרים לשקר"

בתחילת החודש התראיין לפיד לערוץ הטלוויזיה האמריקני "בלומברג" וגם שם הדגיש כי התעקשותו של נתניהו לפיה הפלסטינים יכירו במדינה יהודית אינה נכונה. "עלינו לתת לפלסטינים מדינה עצמאית, ולהחליט על הגבולות שלנו. מצד שני, אני חולק על נתניהו באופן ציבורי ואישי, בכך שאני לא מאמין שאנחנו צריכים שהפלסטינים יכירו בנו כמדינה יהודית", אמר לפיד.

"אבא שלי לא הגיע לחיפה מהגטו בבודפשט על מנת לקבל הכרה מאבו מאזן. כל הרעיון של מדינת ישראל, לדעתי, הוא זה שאנו מכירים בעצמנו. אחרי אלפיים שנה של תלות בעמים אחרים, אנו עכשיו עצמאיים וקובעים את החוקים של עצמנו".

שר האוצר אף הדגיש כי הסדרי הביטחון חשובים לו. "במסגרת המו"מ עם הפלסטינים, הסדרי הביטחון הם הדבר החשוב ביותר עבור הישראלים. הבעיה עם המו"מ הוא שישראל והפלסטינים רוצים שני דברים מאוד שונים. הפלסטינים רוצים שלום וצדק. הישראלים רוצים שלום וביטחון, ואנחנו נמצאים בקונפליקט בנושא הזה", אמר.