קרי: הסנקציות על אירן לא ירוככו

ארצות הברית ממשיכה בניסיון להרגיע את בנות בריתה במזרח התיכון עקב שיחות הגרעין עם אירן. מזכיר המדינה האמריקני קרי נועד ברומא עם ראש הממשלה נתניהו לפגישה שארכה שבע שעות. על פי דיווח ב"ניו יורק טיימס", במהלך הפגישה הבהיר קרי לנתניהו: וושינגטון תתנגד להסרת הסנקציות על אירן

"נמשיך בסנקציות". קרי ונתניהו (אבי אוחיון לע"מ)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ממשיך במאמצים להרגיע את ישראל בנוגע לאפשרות להקלה בסנקציות על אירן עקב המשא ומתן על תכניתה הגרעינית: במהלך פגישה שקיים היום (ד') עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ברומא, הבטיח קרי כי ממשל אובמה ימשיך להתנגד להסרת הסנקציות המחמירות על הרפובליקה האסלאמית - כך דווח ב"ניו יורק טיימס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, קרי הבהיר לנתניהו כי לא יחולו שינויים בעיצומים המוטלים על טהרן במהלך המשא ומתן בינה לבין שש המעצמות. טרם פגישתו עם איטליה בבית השגריר האמריקני בבירת איטליה, אמר קרי כי "ממשל אובמה מברך על שינוי הטון המגיע מאירן, אך מילים אינן תחליף למעשים".

במהלך ביקורו ברומא נועד מזכיר המדינה האמריקני עם ראש הממשלה נתניהו לפגישה מרתונית שנמשכה שבע שעות ועסקה בנושאים שעל סדר היום הישראלי - ובראשם המשא ומתן המדיני עם הפלסטיני. בפתח הפגישה התייחסו השניים לשיחות בין אירן לבין המעצמות, והדגישו פעם נוספת כי האינטרס של שתי המדינות הוא למנוע מטהרן להשיג נשק גרעיני. "לטובת כולם, עדיף לפתור את סוגיית הגרעין האירני בדרכים דיפלומטיות", אמר קרי. "כולנו מוטרדים מהסכנה שאירן תפתח נשק גרעיני".

"יש להמשיך בלחץ על אירן"

כור גרעיני באירן (רויטרס)
"אנו מקבלים בברכה את השינוי ברטוריקה והפתיחות הדיפלומטית שהאירנים משדרים", המשיך קרי, "אבל ראוי להבהיר שהמילים לא מהוות תחליף לפעולה. אירן מוכרחה להוכיח שתכנית הגרעין שלה היא תכנית למטרות שלום".

ראש הממשלה נתניהו התייחס לדבריו של קרי ואמר כי "עדיף כלל לא לעשות עסקה, מאשר לעשות עסקה גרועה - בין אם בעניין האירני, ובין אם בסורי". נתניהו המשיך וחזר על הדברים אותם אמר מוקדם יותר השבוע בריאיון לתקשורת האמריקנית: "צריך למנוע מאירן פיתוח של פלוטוניום ואורניום שישמשו אותה לנשק גרעיני. חיוני שנמלא את החלטות מועצת הביטחון ונגביל את רמת ההעשרה של אירן".

"אני חושב שאנחנו קרובים להשגת המטרה, והדרך הטובה ביותר היא להמשיך את הלחץ על אירן", הוסיף ראש הממשלה נתניהו. "הנושא של הסנקציות חשוב במיוחד, הן הובילו לקיומו של שמגעים בין אירן למעצמות. אני מעריך את המדיניות שהנשיא אובמה הוביל בנושא הלחץ הכלכלי על טהרן, ואני ממתין בקוצר רוח לדון על כך עם מזכיר המדינה".