נתניהו נפגש עם קרי ברומא: הפסקת הסנקציות היא טרגדיה

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לסבב פגישות מרתוניות כשבמוקד - אירן. "אירן מוכרחה להראות שתכנית הגרעין שלה למטרות שלום", הצהיר קרי. נתניהו: עדיף שלא תהיה עסקה מעסקה גרועה"

במסגרת ביקורו ברומא, נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, לפגישה מרתונית שתימשך שבע שעות ותעסוק בעניינים שעל סדר היום הישראלי - בראשם המשא ומתן המדיני עם הפלסטינים.בפתח הפגישה התייחסו השניים לשיחות בין אירן למעצמות, והדגישו פעם נוספת כי האינטרס של שתי המדינות הוא למנוע מטהרן להשיג נשק גרעיני. "לטובת כולם, עדיף לפתור את סוגיית הגרעין האירני בדרכים דיפלומטיות, כולנו מוטרדים מהסכנה שאירן תפתח נשק גרעיני", אמר קרי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנו מקבלים בברכה את השינוי ברטוריקה והפתיחות הדיפלומטית שהאירנים משדרים", המשיך קרי, "אבל ראוי להבהיר שהמילים לא מהוות תחליף לפעולה. אירן מוכרחה להוכיח שתכנית הגרעין שלה היא תכנית למטרות שלום".

ראש הממשלה נתניהו התייחס לדבריו של קרי ואמר כי "עדיף כלל לא לעשות עסקה, מאשר לעשות עסקה גרועה - בין אם בעניין האירני, ובין אם בסורי". נתניהו המשיך וחזר על הדברים אותם אמר מוקדם יותר השבוע בריאיון לתקשורת האמריקנית: "צריך למנוע מאירן פיתוח של פלוטוניום ואורניום שישמשו אותה לנשק גרעיני. חיוני שנמלא את החלטות מועצת הביטחון ונגביל את רמת ההעשרה של אירן".

"אני חושב שאנחנו קרובים להשגת המטרה, והדרך הטובה ביותר היא להמשיך את הלחץ על אירן", הוסיף ראש הממשלה נתניהו. "הנושא של הסנקציות חשוב במיוחד, הן הובילו לקיומו של שמגעים בין אירן למעצמות. אני מעריך את המדיניות שהנשיא אובמה הוביל בנושא הלחץ הכלכלי על טהרן, ואני ממתין בקוצר רוח לדון על כך עם מזכיר המדינה".

מוקדם יותר היום טענו גורמים במשרד החוץ האמריקני, כי במהלך הפגישה המרתונית יבקש קרי לשמוע מנתניהו על הפשרות שהוא מוכן לעשות במסגרת המגעים המדיניים עם הפלסטינים. "קידום השלום עם הפלסטינים יהיה מבוסס על הכרה הדדית ועל הרעיון של שתי מדינות לשני עמים. אני חושב שזה הבסיס לכל הסכם שלום", אמר נתניהו והדגיש כי כל הסכם צריך להבטיח את יכולתה של ישראל להגן על עצמה ועל אזרחיה.

אמש, נפגש נתניהו ברומא עם ראש ממשלת איטליה אנריקו לטה, והעביר מסר ברור לקראת הפגישה עם מזכיר המדינה האמריקני: "הסיבה היחידה שאירן מתעקשת על צנטריפוגות ופלוטוניום היא כדי שתוכל לייצר מספיק חומרים עבור פצצה גרעינית. השאיפה שלנו לשלום עלולה להיות מושפעת בצורה קשה אם אירן תצליח בשאיפתה. בנקודה זאת בזמן, כאשר אירן קרובה לנקודת שבר כלכלית, זה יהיה טראגי אם היא תצליח להתחמק מהסנקציות", אמר נתניהו בפתח הפגישה.