נתניהו: "אירן מנסה להגיע לעסקה חלקית"

בריאיון לתכנית "פגוש את העיתונות" ברשת NBC האמריקנית, ממשיך ראש הממשלה נתניהו להזהיר מפני ניסיון אירני להונות את הקהילה הבינלאומית. ""על העולם לדרוש פירוק מלא של תכנית הגרעין", קרא נתניהו, "אירן רוצה עסקה שתביא להסרת הסנקציות נגדה במקביל לשימור יכולותיה הצבאיות"

ראש הממשלה נתניהו (רויטרס)

לפני סבב השיחות השני בז'נבה, ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך בסבב ההופעות בתקשורת הזרה, בניסיון להזהיר מפני עסקה נמהרת בין הקהילה הבינלאומית לבין אירן. בריאיון לתכנית "פגוש את העיתונות" ברשת NBC חזר היום (א') נתניהו על עמדתו: "תוצאת המשא ומתן עם אירן מוכרחה להיות פירוק מלא של תכנית הגרעין הצבאית של אירן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"נניח שסוריה הייתה אומרת לעולם - 'אנחנו מתכוונים להשמיד 20% מהנשק הכימי שלנו' - והייתה מצפה מהקהילה הבינלאומית להקל את הלחץ עליה משום כך, אף אחד לא היה קונה את זה", אמר נתניהו למראיין דיוויד גרגורי. "זה בדיוק מה שאירן מנסה לעשות. היא מנסה להגיע לעסקה חלקית, שתביא להסרת הסנקציות נגדה במקביל לשימור יכולותיה הגרעיניות".

כור גרעיני באירן (רויטרס)
ראש הממשלה התייחס לפרסום בניו יורק טיימס בסוף השבוע, ולפיו ארצות הברית שוקלת להפשיר נכסים מוקפאים של אירן מעבר לים. "הנכסים מוקפאים משלוש סיבות: בגלל מדיניות הטרור של אירן, בגלל פעולותיה האגרסיביות במפרץ הפרסי, ובגלל סירובה להפסיק לייצר נשק להשמדה המונית. אם יצליחו לגרום להם לשנות את כל אלה, אני משער שיהיה אפשר להפשיר את הנכסים".

במהלך הריאיון התייחס ראש הממשלה גם למלחמת האזרחים בסוריה. נתניהו נשאל האם יעדיף את הישרדותו של אסד בשלטון על פני עליית גורמים ג'יהאד קיצוניים במדינה. "בהחלט לא הייתי מעדיף שליטה של אסד, אבל אני גם לא חושב שהוא שולט במדינה. אני חושב שאירן שולטת בסוריה, שהפכה למעשה למדינת חסות אירנית".

נתניהו הביע תקווה כי מלחמת האזרחים העקובה מדם תסתיים בפתרון מניח את הדעת. "אנחנו מייחלים לכך שהמשבר ייגמר בצורה הטובה ביותר, שלא תכלול שליטה של בת חסות אירנית או של משטר ג'יהאדיסטי בדומה לאפגניסטן".

"טהרן הוליכה שולל את הקהילה הבינלאומית"

מוקדם יותר היום קרא ראש הממשלה להמשיך את הלחץ על אירן והדגיש, כי כל עוד לא רואים צעדים ממשיים מצד טהרן, יש להמשיך את הלחץ הכלכלי עליה. "אסור לשכוח שהמשטר האירני הוליך שולל באופן שיטתי את הקהילה הבינלאומית", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "הגישה הנכונה אל מול משטר כזה היא 'כבדהו, חשדהו ולחצהו'".

מוליך שולל את העולם? רוחאני (AP)

לדברי נתניהו, "ככל שהלחץ יגבר, כך הסיכוי שתכנית הגרעין הצבאית האירנית תתפרק - גובר". עוד הוסיף, כי לשיטתו קיימת סכנה של "מתן לגיטימציה בינלאומית למשטר סורר שמשתתף בשנתיים האחרונות בטבח המוני של אזרחים - נשים וילדים - בסוריה".

גם נשיא המדינה פרס התייחס היום למגעים בין המערב לאירן ולפרסומים על הסכמות ראשונות. בביקור אצל נכבדי העדה הדרוזית בכפר ג'וליס אמר הנשיא כי על פי המסרים שישראל מקבלת מהמעצמות, העולם ידון את אירן על פי מעשיה. "האירנים לפחות שינו את הטון, את הדיבור, אבל הדיבור עצמו אינו מספיק", אמר.

הבוקר ציטט העיתון "אל-חיאת", היוצא בלונדון בשפה הערבית, גורמים באירן שדיווחו כי המערב הסכים להמשך העשרת אורניום ברמה נמוכה. משמעות הדבר, אם יתברר כנכון, היא השלמתן של שש המעצמות עם האפשרות שלאירן יהיה מחזור שלם של טכנולוגיה גרעינית - דבר שטהרן התעקשה עליו בכל סבבי השיחות עם המערב עד כה.