סגן נשיא ארה"ב ביידן לא יגיע לנאום נתניהו בקונגרס

חודש לפני הנאום השנוי במחלוקת בקונגרס האמריקני, הודיע סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן כי לא ינכח באולם בזמן שראש הממשלה נתניהו יישא דברים - זאת עקב "התחייבויות קודמות". מלשכתו נמסר כי ישהה בחו"ל באותו הזמן - וכי הנסיעה הייתה מתוכננת עוד בטרם נודע על נאומו של ראש הממשלה הישראלי

לא יגיע לנאום. ביידן ונתניהו (רויטרס)

סגן הנשיא לא יגיע לנאום נתניהו בקונגרס: כך נמסר בהודעה שיצאה הערב (שישי) ממשרדו של ג'ו ביידן בבית הלבן לפני זמן קצר. מלשכת ביידן נמסר כי באותו הזמן בו נתניהו ינאם בקונגרס, סגן הנשיא ישהה בחו"ל - זאת על פי מסע מתוכנן מראש שנקבע לו, עוד בטרם נודע על נאומו של נתניהו ב-3 במארס.   

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

אמש התייחסה ננסי פלוסי, מנהיגת הדמוקרטים בבית הנבחרים, לסערת ביקורו הצפוי של נתניהו בארצות הברית מאחורי גבו של ממשל אובמה. פלוסי נשאלה על ידי כתבים האם תגיע לנאום, הדגישה כי היא עדיין שוקלת את הנושא - והביעה תקווה כי הנאום "שגורם חוסר נוחות" לא ייערך בעוד חודש.

"גם תומכים של נתניהו אומרים שזה שערורייתי, שהקונגרס מנוצל ככלי פוליטי", אמרה פלוסי - שהאשימה את מנהיג הרפובליקנים ג'ון ביינר במהלך. עם זאת, היא טענה כי היא "שוקלת ברצינות ללכת - כרגע הכוונה שלי היא ללכת, אבל אני עדיין מקווה שהאירוע לא ייצא לפועל, אני אופטימית". היא הוסיפה כי נבחרים דמוקרטים רבים שוקלים שלא להגיע לנאום, אך לא מדובר בחרם: "אנשים ילכו אם הם ירצו, כמו שהם בדרך כלל עושים".

"מקווה שהנאום לא יתרחש". פלוסי (AP)

פלוסי הביעה התנגדות עזה לנסיון הישראלי לסיכול ההסכם עם אירן: "אני מקווה שזה לא יקרה, אבל העובדה היא שהמגעים נמשכים. השאלה היא אם זה ייגמר בהעברת סנקציות נוספות בקונגרס - זה לא קרה וזה חשוב מאוד". פלוסי אמרה כי מערכת היחסים בין ישראל לארצות הברית היא "מלאת כבוד", אך האשימה את ביינר בניצול היחסים המדיניים למטרות פוליטיות על ידי הזמנת נתניהו.

לדבריה, ההחלטה על עיתוי הנאום מונעת משיקולים פוליטיים: "כולנו יודעים שהבחירות בישראל נערכות שבועיים אחרי הנאום. לדעתי הצעד הזה נובע מלחץ - אני מקווה שיכבדו את השיטה שלנו. עם כל הכבוד לנתניהו כיבדנו אותו פעמיים - רק צ'רצ'יל נאם שלוש פעמים. אז זה לא שאין כבוד והערכה, אבל בזמן הזה היה עדיף שלא יגיע".

מחוקקים נזפו בשגריר ישראל בארה"ב

והמתיחות בין ירושלים לוושינגטון על רקע נאום באה לידי ביטוי בגזרות נוספות: שלשום נזפו מספר מחוקקים דמוקרטים בשגריר ישראל בארצות הברית, רון דרמר, בעקבות ההתנהלות סביב הנאום המתוכנן. הפגישה אורגנה על ידי חבר הקונגרס הדמוקרטי סטיב ישראל, בעקבות בקשה של דרמר. בכיר בקונגרס, שביקש להישאר בעילום שם, סיפר לסוכנות הידיעות AP כי מטרת הפגישה הייתה לדון בפרטי נאומו של נתניהו.

לדברי הבכיר, המחוקקים הביעו זעם בפני דרמר על כך שהבית הלבן לא עודכן בהזמנת נתניהו לארצות הברית, התלוננו על ההחרפה ביחסים בין שתי המדינות בעקבות התקרית הדיפלומטית ודרשו מישראל למצוא דרך להנמיך את הלהבות הדיפלומטיות.

זמן קצר לאחר שנחשף כי נתניהו הוזמן לנאום בפני שני בתי הקונגרס האמריקני - שבועיים בלבד לפני הבחירות בישראל - הודיעו נשיא ארצות הברית אובמה ומזכיר המדינה האמריקני קרי כי לא ייפגשו עם נתניהו במהלך ביקורו. לדבריהם, ההחלטה לא להיפגש איתו נובעת מהסמיכות לבחירות בישראל ומתוך רצון להימנע ממראית עין של התערבות בבחירות.