כך מסייע האיחוד האירופי לבנייה פלסטינית ללא אישורים

באירופה ממהרים לגנות כל מכרז לבנייה ישראלית ביהודה ושומרון, אך מבנים ארעיים עם סמלי האיחוד האירופי מוקמים בשטחים - בעיקר באזור E1 סמוך למעלה אדומים. האיחוד בתגובה: "מחויבים לתמיכה בפיתוח השטח לטובת יישובים פלסטיניים". בעקבות הפרסום הורה נתניהו להרוס את המבנים הלא חוקיים

האיחוד האירופי מגנה בנייה בשטחים  - ובונה בעצמו: ישראל נמצאת תחת ביקורת מתמדת בנוגע לתכניות הבנייה ביהודה ושומרון, וכעת מתברר כי האיחוד האירופי לא מסתפק בגינוי אלא מסייע בפועל לבנייה פלסטינית ללא אישורים ביהודה ושומרון. בעקבות הפרסום הערב (חמישי) במהדורה המרכזית, הורה נתניהו לפעול להרוס את המבנים הבלתי חוקיים שהציב האיחוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בחודשים האחרונים ניכרת מגמה של התערבות בפועל וקביעת עובדות בשטח. התמונות הללו צולמו ביהודה ושומרון, בעיקר באזור המכונה E1 - מבואות ירושלים, בין מעלה אדומים לירושלים. באזור נמצאו לאחרונה מבנים קלים בצבע אחיד עם סמלי האיחוד האירופי, ולידם מערכות חשמל סולריות ותאי שירותים.

המגמה התגברה בחודשים האחרונים בעיקר בשטחי C, אך היא מתרחבת גם לירושלים. רק היום תועד מבנה בשכונת עיסאוויה במדרונות הר הצופים, עם שלט של האיחוד האירופי.

על השלט נכתב "סיוע הומניטרי והגנה על אזרחים", ובשטח ניכרת הכנה להקמת מבנים נוספים. עובד ארד מתנועת רגבים, שתיעדה את השטח בשבועות האחרונים ועוקבת אחרי המגמה, טען כי "מדובר בהסוואה - האיחוד האירופי יודע שמשרד הביטחון מפחד להתעמת איתו. כל מבנה עם המדבקה מקבל חסינות אוטומטית מהריסה".

בעקבות הפרסום במהדורה המרכזית, הורה ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר הביטחון משה (בוגי) יעלון להפעיל את סמכותו באזור ולפעול להרוס את כל המבנים הבלתי חוקיים שהציב האיחוד האירופי בדגש על הבנייה ב-E1.

מדבקה של האיחוד על מבנה פלסטיני (חדשות 2)

מהאיחוד האירופי נמסר בתגובה: "האיחוד מעניק סיוע הומניטרי לקהילות במצוקה בשטח C בהתאם לצרכים ההומניטריים ומחוייב לתמיכה בפיתוח השטח לטובת יישובים פלסטיניים. האיחוד האירופי מתנגד בתוקף לתכניות ישראליות להרחיב את ההתנחלויות בגדה המערבית, כולל במזרח ירושלים, ובתכניות מיוחדות לפיתוח אזור E1".

במנהל האזרחי הדגישו בתגובה: "המנהל האזרחי מבצע אכיפה כנגד בנייה בלתי חוקית ואף גורם אינו חסין מפני אכיפה. בשנה האחרונה נמסרו צווים ונהרסו עשרות מבנים שנבנו שלא כדין ומומנו על ידי האיחוד האירופי"

בעיריית ירושלים טענו כי המבנה בעיסאוויה "הוקם ללא היתר בשטח המיועד לשמש כגן לאומי. בחירתו של האיחוד האירופי לפעול בצורה בלתי חוקית למען רווחת תושביה הערביים של ירושלים היא מתמיהה ובלתי מקובלת. אילו חפץ האיחוד לתרום לרווחת התושבים מוטב כי יתאם מהלכיו מול העירייה".