נתניהו לאירנים: "אם למשטר יהיה נשק גרעיני - לעולם לא תיפטרו מהעריצות"

בריאיון לערוץ BBC בשפה הפרסית שלח רה"מ מסר ישיר לאזרחי אירן והזהיר כי השגת נשק גרעיני על ידי המשטר תמשיך את השעבוד של העם. "אני אקבל בברכה מאמץ גישור אמיתי, לא דברי הבל. אנחנו לא טיפשים", הבהיר נתניהו

"גרעין ישעבד האירנים לנצח". נתניהו (רויטרס)

נתניהו ממשיך בבליץ התקשורתי: בריאיון ראשון לכלי תקשורת בשפה הפרסית, אמר ראש הממשלה נתניהו כי "העם האירני לעולם לא יצליח להשתחרר מהרודנות אם המשטר יחזיק בנשק גרעיני. הוא יחיה בעבדות לנצח".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אקבל בברכה מאמץ גישור אמיתי, לא דברי הבל", אמר ראש הממשלה. "אנחנו לא טיפשים". לאחר מכן פנה לעם האירני: "אתם, העם האירני, אתם הפרסים, אתם לא רוצים שיהיה בידיו של המשטר נשק גרעיני מפני שלעולם לא תיפטרו מהעריצות הזו".

אמש החל נתניהו במתן סדרת ריאיונות לכלי תקשורת שונים בעולם. באחד מהם, שהוענק לרשת NBC האמריקנית, דחק בקהילה הבין לאומית לנהל משא ומתן עיקש עם אירן, שבו לא יוחלט על ביטול הסנקציות נגד המדינה עד שתפסיק לפתח נשק גרעיני. נתניהו אף הזהיר מפני חזותו המתונה של נשיא אירן רוחאני, שלדבריו רק מעוורת את מנהיגי המערב.

"העם באירן לא מונהג על ידי הנשיא רוחאני, אלא על ידי האייתוללה חמינאי. חמינאי עומד בראש כת שאפתנית ותוקפנית", אמר. ראש הממשלה אף הוסיף כי רוחאני מציג גישה דו-ערכית כלפי המערב.

"לא מדובר בחזות אמיתית". רוחאני (רויטרס)

בריאיון השווה נתניהו בין הנשיא לשעבר אחמדינג'אד לבין רוחאני, ואמר כי "חמינאי מקבל את ההחלטות. רוחאני פונה לדיקטטור חמינאי בכל שאלה".

"אחמדינג'אד התייחס למערב בצורה תוקפנית, ואילו רוחאני מנסה להציג חזות מתונה יותר, ומדבר עם חיוך", ציין ראש הממשלה, "אבל לא מדובר בחזות אמיתית".

שר הביטחון: "המשטר האירני חייב לעמוד בפני הדילמה של פצצה או הישרדות"

באירוע לרגל היום הלאומי של גרמניה בבית השגריר הגרמני בהרצליה, התייחס השר משה (בוגי) יעלון גם הוא לסוגייה האירנית. "ללא צל של ספק, האתגר הגדול ביותר שניצב כיום בפני העולם החופשי הוא האיום הגרעיני האירני". הוא הוסיף, כי "זהו איום לא רק על המזרח התיכון, אלא על כל העולם המערבי. המשטר הקיצוני באירן מעורב באופן שלילי בכל סכסוך במזרח התיכון. המשטר באיראן מאמן, מחמש ומממן ארגוני טרור, ובפרט חיזבאללה".

לדבריו, "הוא נחוש לפתח נשק גרעיני שקיומו יסכן את המזרח התיכון והעולם כולו. המשטר האירני חייב לעמוד בפני הדילמה של פצצה או הישרדות".