מקורבי נתניהו: "מתקפת ההסברה של רה"מ רק החלה"

בסביבתו של נתניהו מרוצים מאוד מהנאום שנשא באו"ם, שכולו היה ניסיון לערער את אמינותה של אירן בעולם. "המסר הזה יסייע להסביר את האמת", אמרו מקורביו. ח"כים באופוזיציה: נתניהו לא נתן תקווה לשינוי

גורמים בסביבתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו הביעו שביעות רצון מהנאום שנשא בפני העצרת הכללית באו"ם. "ראש הממשלה רק החל במתקפת ההסברה בעניין הגרעין האירני", הבהירו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מקורבי ראש הממשלה נתניהו ציינו כי "המסר שהביע נתניהו מעל לדוכן הנואמים יסייע בהסברת האמת בנושא האירני". במקביל, בכירים במערכת הפוליטית בישראל הגיבו על הדברים שנשא נתניהו בעצרת האו"ם. בעוד חברי הכנסת והשרים מצידה הימני של המפה הפוליטית חיזקו את את דבריו, בשמאל תוקפים.

"בשבוע שעבר שמענו מרוחאני את נאום השקר, אך היום שמענו את נאום האמת", אמר השר לעניינים אסטרטגיים יובל שטייניץ בריאיון לחדשות 2. "היום שמענו מעל לדוכן הנואמים כי יש עובדות שסותרות את מסע החיוכים של רוחאני. נתניהו אמר היום בפני הקהילה הבינלאומית 'שאם לא תיזהרו - רוחאני יצחק כל הדרך לפצצה".

בהמשך התייחס השר שטייניץ לאסטרטגיה שפרס נתניהו בפני באי העצרת שבה יש לנקוט מול אירן. "נתניהו לא הסתפק בהסבר של מה שיש לבצע, אלא באיך לבצע", הסביר. "ככל שהקהילה הבינלאומית תלחץ, כך הסיכוי שהמהלך הדיפלומטי יצלח יגדל".

חיזוק נוסף ממפלגתו של ראש הממשלה הגיע מח"כ משה פייגלין שבירך את נתניהו על הדגשת מסר הפעולה נגד אירן. "אני מברך ומחזק את ראש הממשלה על הודעתו הברורה בנאומו באו"ם כי מדינת ישראל תפעל מול האיום האירני גם אם תצטרך לעשות זאת לבדה", כתב ח"כ פייגלין בעמוד הפייסבוק שלו.

נתניהו באו"ם (AP)

"זמנם של הדיבורים תם", הוסיף ח"כ פייגלין. "לכולם ברור שארה"ב אינה מתכוונת לפעול, ושהאירנים רק יאיצו את תכנית הגרעין. על ראש הממשלה להחליט האם יירשם בדפי ההיסטוריה כמנחם בגין שהציל את ישראל מפצצה גרעינית בידיו של סאדם חוסין, או כמנהיג הישראלי ש'במשמרת שלו' הצליחו האייתולות של אירן להניח את ידם על נשק גרעיני".

חברת הכנסת איילת שקד מהבית היהודי הסתפקה בהודעת תמיכה קצרה. "ראש הממשלה, אתה לא לבד מול העולם נגד אירן, כל עם ישראל מאחוריך", כתבה בפייסבוק.

"נאום חסר תקווה"

על רקע החיזוקים מביתו הפוליטי של ראש הממשלה, גם התגובות משמאל לא איחרו לבוא. יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' מתחה ביקורת על נאומו של נתניהו וטענה כי הוא זורע פחד מיותר. "נתניהו הציג את המצב כאילו שעתידו שעם ישראל תלוי באיום האירני", אמרה. "זה לא נכון וזה מייצר תחושה שלא מסייעת לנו מבחינה פרקטית", הסבירה יחימוביץ'.

יחימוביץ': נתניהו זורע פחד מיותר. ארכיון (חדשות 2)

במהלך ריאיון לחדשות 2 אמרה יו"ר מפלגת העבודה כי מנאומו של נתניהו משתקפת תחושה ש"הבעיה האירנית היא בעיה ישראלית בלבד, בעוד שהיא בעיה של העולם כולו. כשראש הממשלה שלי מגיע לבמת האו"ם אני מצפה ממנו שלא ייצר נתיב של סימיות וזעם אלא ייצר נתיב של תקווה".

בהמשך תקפה יחימוביץ' את נתניהו על כך שלא נתן מספיק, לדעתה, חשיבות בנאומו למשא ומתן המתנהל מול הפלסטינים. "זו אכזבה גדולה מאד כלפי אלו שתולים בכך תקווה", אמרה.

לרוח דבריה של יחימוביץ' הצטרף ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, המתמודד בימים אלו על ראשות מפלגת העבודה. "האינטרס שלאירן לא יהיה נשק גרעיני הוא אינטרס כלל ישראלי מימין ומשמאל", אמר. "אך יחד עם זאת, נאומו של נתניהו - על אף שהיה מנומק היטב - לא התמודד עם השינויים שחלו בעשרת הימים האחרונים".

הרצוג אף ציין כי נתניהו "לא התייחס לסביבה המתפתחת והמשתנה, אלא נתן מענה לתרחיש של הונאה אירנית. הוא לא נתן מענה לאפשרות, גם אם כביכול קלושה,לשינוי אסטרטגי אירני".

לתגובות הנגד הצטרפה גם יושבת ראש מרצ, ח"כ זהבה גלאון, שהשתמשה בעמוד הפייסבוק שלה בלשון חריפה בהרבה. "אכן חשוב מאוד שנתניהו נעמד על במת האו"ם וסיפר באומץ לקהילה הבינלאומית את מה שהיא ממילא יודעת - שלאירנים יש תכנית נשק גרעיני ושחשוב למנוע. וגם חשוב מאוד שהוא אמר לאמריקאים לעשות את מה שהם ממילא עושים: לנהל מו"מ זהיר ומבוסס התקדמות בשטח".

גלאון אף ציינה כי "הבעיה אצל ראש הממשלה שלנו היא לא בתוכן של נאום ההתפרצות לדלת הפתוחה הזה, אלא במה שנעדר ממנו: שום התייחסות לבעיות שהן של ישראל בלבד, ושהאחריות לפתור אותן מוטלת עליו: אפס דיבור על מה הוא מתכוון לעשות כדי שנגיע סוף סוף להסכם קבע עם הפלסטינים. בסופו של דבר הנאום הזה משקף עובדה עגומה אחת: כבר ארבע וחצי שנים שיש לנו ראש ממשלה שבמקום לשנות את המציאות מעדיף להיות הטוקבקיסט של ההיסטוריה".