גורם אמריקני בכיר לחדשות 2: "אירן רצינית"

גורם אמריקני בכיר אומר לחדשות 2 Online שארה"ב מאמינה כי נשיא אירן רוחאני רציני בדבריו וכי הוא אינו מנסה למשוך זמן בכדי להמשיך בהעשרת האורניום. בהמשך הערב, צפוי נתניהו לנאום בנושא הגרעין האירני בעצרת הכללית של האו"ם

נשיא ארצות הברית אובמה הבטיח לראש הממשלה נתניהו שארה"ב לא תיפול בקלות לחיזוריה של אירן, אולם בשיחה עם חדשות 2 Online אמר גורם אמריקני בכיר כי "בניגוד לעבר, אנחנו לא מרגישים שהאירנים מנסים רק להרוויח זמן. הפעם רוחאני רציני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הפתיעה אותנו הקריאה האירנית למשא ומתן מזורז של חודשים בודדים", הסביר הגורם. "רוחאני, בניגוד לקודמו, מבין את ההשלכות הכלכליות של הסנקציות. לשם כך הוא נבחר. אם לא ישיג הקלה והסכם תוך חצי שנה, ייגמר ירח הדבש שלו עם העם באירן".

בישראל ממשיכים להביע חשדנות וספקנות, ומקפידים להזהיר מפני תרגיל אירני בדומה לזה של קוריאה הצפונית. על כך אומר הגורם האמריקני הבכיר כי "הנשיא אובמה מבין שאירן מסוכנת פי כמה מקוריאה הצפונית ומחויב לכך שהתקדים הזה לא יחזור על עצמו".

הגורם האמריקני המשיך והבהיר כי הסנקציות נגד אירן לא יוכלו לשרת את העולם המערבי לנצח: "בלי משא ומתן ומהלך דיפלומטי, אי אפשר יהיה לשמר את משטר הסנקציות העולמי, כי הוא גובה מחיר כלכלי ממדינות רבות".

עוד הוסיף הגורם הבכיר והתייחס לדבריו של ראש הממשלה נתניהו בפגישתו עם נשיא ארצות הברית אובמה. "עם כל הספקנות המובנת של נתניהו וישראל בפגישה עם הנשיא אובמה, הוא לא הסתייג מעצם המשא ומתן עם אירן, אלא ביקש להבטיח שננהל משא ומתן קשוח".

בינתיים: רה"מ מתכונן לנאומו בעצרת האו"ם

איזו פצצה הוא ישלוף הפעם? נתניהו, ארכיון (AP)
מאוחר יותר הערב צפוי ראש הממשלה נתניהו לנאום בעצרת הכללית של האו"ם, ולהתמקד במאבקו הדיפלומטי נגד התחזקות ההסברה האירנית. בנאומו אמור נתניהו להתייחס למה שמכונה על ידי מקורביו "האמת של ישראל והשקר של אירן". את נאום ראש הממשלה באו"ם נעביר בשידור ישיר בחדשות 2 Online.

נתניהו יציג ככל הנראה בפני הנוכחים בעצרת דוגמאות מהעבר לניסיונותיה של אירן להשלות את העולם. לדבריו, אירן ניסתה פעמים רבות לעשות "תרגילים דיפלומטיים" במטרה למשוך זמן ולהמשיך בהעשרת האורניום.

השורה התחתונה של נתניהו צפויה להעביר מסר ברור: לא צריך להיות מומחה גרעין כדי להבין שאירן לא מעשירה את האורניום כדי לייצר אנרגיה חשמלית. כל זמן שהצנטריפוגות מסתובבות, ברור שהמטרה היא צבאית.