הנשיא פרס: "המשטר הקיצוני באירן נשאר"

ביקורו של נשיא המדינה בהולנד נמשך: לאחר שזכה לקבלת פנים ממלכתית בארמון המלך, ולאחר שערך פגישת עבודה מדינית עם ראש ממשלת הולנד, הוזמן שמעון פרס לנאום בפני חברי הפרלמנט ההולנדי. את נאומו בחר הנשיא להקדיש לסוגיית הנשק הגרעיני באירן ולחידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים. "אני מאמין שהשלום יבוא בקרוב", אמר

נשיא המדינה שמעון פרס נשא הערב (ג') נאום מדיני מיוחד בפרלמנט ההולנדי, שם הוא התייחס לחשיבות המעורבות האירופאית בפעילות הבינלאומית בסוגיית מירוץ הגרעין האירני, כמו גם לתמיכת אירופה וארצות הברית בקידום תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. את נאום הנשיא פרס העברנו בשידור ישיר בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אירן היא מסוכנת בשאיפתה לנשק גרעיני", אמר הנשיא פרס בנאומו הערב. "נשיא ארה"ב והאיחוד האירופי מפעילים סנקציות על אירן, במטרה לעצור את המירוץ שלה לנשק הגרעיני. כל האופציות על השולחן, גם האפשרות הצבאית. כל עוד אירן מעודדת טרור, הסנקציות המופעלות עליה יכולות להלחיץ את האזרחים שם".

"רוחאני חייב לעבור את תהליך ההשלמה", המשיך הנשיא פרס. "היום זו רק תחרות רטורית. במציאות, אירן מנסה לייצר פצצה גרעינית ולבנות טילים ארוכי טווח שיסכנו את כל העולם. וכך ימשיך להיות כל עוד המשטר הקיצוני של אירן נשאר".

"אני מאמין שהשלום יבוא בקרוב"

בנאומו התייחס הנשיא גם לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. "השלום עם מצרים וירדן פתח גשרים חדשים לתקוות חדשות לעמים", ציין הנשיא. "הסכם השלום הביא סוף לפסימיות. עכשיו חידשנו את המשא ומתן עם שכנינו הפלסטינים בעזרת מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי והאיחוד האירופי. אני מאמין שזה אפשרי, ושזה יבוא בקרוב".

"כולנו תקווה שכשיושג ההסכם, יהיו שתי מדינות - מדינה יהודית ומדינה פלסטינית - שיחיו זו לצד זו בביטחון, שלום ושגשוג".

מוקדם יותר היום נפגש הנשיא עם מלך הולנד וערך מסיבת עיתונאים עם ראש ממשלת הולנד. גם שם הוא התייחס לשיחות השלום עם הפלסטינים. "אירופה צריכה להבין כי הסכסוך בין ישראל לפלסטינים ייפתר רק במשא ומתן והידברות, ולא בסנקציות", הבהיר.

בתגובה אמר ראש ממשלת הולנד לנשיא פרס כי "הולנד מתנגדת להחרמת מוצרים מההתנחלויות וסימונם. אנחנו פועלים כחלק מהאיחוד האירופי בכדי למנוע פגיעה בתהליך השלום".

בהמשך הערבצפוי נשיא המדינה להיות אורח הכבוד בארוחת הערב הממלכתית בארמון המלך בהשתתפות משפחת המלוכה ההולנדית והצמרת המדינית.