"ראש הממשלה ינסה להחזיר את הלגיטמציה לתקיפה באירן"

מחר יעלה נתניהו מעל בימת עצרת האו"ם כשבמוקד שוב – אירן. ההערכה היא כי מטרתו של ראש הממשלה, נוכח המגעים בין וושינגטון לטהרן, תהיה להחזיר את הלגיטימציה לתקיפה. זו גם הסיבה ככל הנראה שיבקש מאובמה בפגישתם המשותפת לא להסיר את הסנקציות, אלא אם תהיה הוכחה ניצחת לפירוק יכולותיה הגרעיניות של אירן

שנה אחרי "נאום הפצצה" ישוב מחר (ג') ראש הממשלה לבימת עצרת האו"ם שבמוקד שוב הנושא האירני. ההערכה כי לאור ההתחממות ביחסים בין ארה"ב לאירן, ינסה ראש הממשלה להחזיר את הלגיטימציה לפעולה צבאית נגד אירן בטרם החל עידן חסן רוחאני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השינוי ביחסים בין וושינגטון לטהרן היא גם הסיבה לכך כי נתניהו צפוי לבקש מחר מנשיא ארה"ב בפגישתם - שלא להסיר את הסנקציות מעל הרפובליקה האסלאמית, אלא אם תהיה הוכחה ניצחת לכך שאירן מתפרקת מגרעין.

נראה כי האמריקנים מנסים להשפיע על נאום נתניהו מבחינת המסרים בנושא הפלסטינים ומבקשים שהנאום בתחום זה יהיה חיובי. גם בעניין הסורי רוצים האמריקנים כי ישראל תפגין עמדה מבינה. בלשכת ראש הממשלה אמרו כי אינם מכירים מסרים מסוג זה.

לפני שנה, באותו מעמד בדיוק בעצרת האו"ם, דיברו נתניהו ואובמה על זכותה של ישראל להגנה עצמית. כעת, מרגע שהחלו הדיונים בין טהרן למעצמות, נראה שהרפובליקה האיסלמית נכנסה למרחב חסינות דיפלומטי, כשהיעד הוא לצמצם את תשומת הלב השלילית העולמית - ולתחום את ההתעסקות הבינלאומית בשיחות על סוגיית הגרעין.

גורמים ישראליים טוענים, כי בוושינגטון ביקשו מירושלים לגלות ריסון בעניין אירן. אותם גורמים התייחסו גם לדבריו של שר החוץ האירני מוחמד ג'וואד זריף, שהאשים את ישראל, ובניסיון להונות את העולם כי אירן מתקדמת לעבר פצצה גרעינית. לדבריהם, אם ישראל לא הייתה פועלת כפי שפעלה "לאירן מזמן כבר הייתה פצצה גרעינית".

שר החוץ האירני: "נתניהו שקרן"

האשמות הדדיות. זריף ונתניהו (חדשות 2)
מוקדם יותר, בראיון לרשת ABC האמריקנית,  כינה שר החוץ האירני את ראש הממשלה בנימין נתניהו "שקרן" - והדף את טענותיו לפיהן קולות הפיוס המגיעים מטהרן הם מזויפים. השר מוחמד ג'וואד זריף התייחס לטענות הישראליות לפיהן אירן מנהלת מסע פיוס מזויף כלפי המערב: "מתקפת חיוכים עדיפה על מתקפת שקרים. נתניהו ושותפיו אומרים כבר מאז 1999 שאירן נעה לעבר פצצה גרעינית. כמה שנים עברו והם עדיין אומרים את זה?".

זריף טען כי אירן איננה קרובה לפיתוח פצצה גרעינית - כפי שישראל טוענת. "אנחנו לא נמצאים 6 חודשים מפצצה - ולא 6 שנים. אירן לא מעוניינת בפיתוח נשק גרעיני", אמר. לדברי שר החוץ האירני, ישראל היא המקור לאגרסיה והפרת זכויות בינלאומיות והמקור למתח במזרח התיכון. "ישראל ממשיכה לשקר ולהונות את הקהילה הבינלאומית שנים ארוכות", טען זריף והאשים את ירושלים ב"חיסול מדענים אירניים".

"ישראל לא יכולה להרוג את כל המדענים שלנו. היא חיסלה רבים מהמדענים שלנו ואף אחד לא הרים גבה. העולם וארה"ב שאמורים להיות נגד טרור, מאפשרים לטרוריסטים הישראלים להרוג מדענים אירנים", האשים.

אירן במוקד עצרת האו"ם - סיקור מיוחד:

שר החוץ האירני: נתניהו שקרן

פרס: "אירן מפתחת נשק להשמדה המונית"

אירן: "צריך יותר משיחת טלפון"  

רוחאני: היחס לאירן בעולם השתנה

סבא"א: התקדמות בשיחות עם אירן

רוחאני: "על ישראל להצטרף לאמנה נגד נשק גרעיני"