"נתניהו יבקש מאובמה: פירוק אירן מנשק גרעיני כתנאי להסרת הסנקציות"

לקראת פגישת של ראש הממשלה ונשיא ארה"ב, מעריכים גורמים ישראלים בכירים, כי נתניהו צפוי לבקש מהנשיא האמריקני שלא להסכים להסרת סנקציות מעל טהרן. התנאי בו יוסרו העיצומים: אם תהיה הוכחה ניצחת לכך שטהרן מתפרקת מנשקה הגרעיני

נתניהו מנסה להחזיר את הלגיטימציה לתקיפה באירן? לקראת נאומו בעצרת האו"ם מחרתיים ונוכח ההתקרבות בין וושינגטון לטהרן, צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו לבקש מחר (ב') מנשיא ארה"ב ברק אובמה בפגישתם, שלא להסיר את הסנקציות מעל אירן - אלא אם תהיה הוכחה ניצחת לכך שאירן מתפרקת מגרעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מטרת ביקורו של נתניהו בבית הלבן מחר, ובעצרת האו"ם בניו יורק מחרתיים, תהיה החזרת הלגיטמציה שהייתה לישראל לפעולה צבאית נגד אירן בטרם החל עידן חסן רוחאני כנשיא אירן - על שלל המסרים הפייסניים ששלח למערב.

לפני שנה, באותו מעמד בדיוק בעצרת האו"ם, דיברו נתניהו ואובמה על זכותה של ישראל להגנה עצמית. כעת, מרגע שהחלו הדיונים בין טהרן למעצמות, נראה שהרפובליקה האיסלמית נכנסה למרחב חסינות דיפלומטי, כשהיעד הוא לצמצם את תשומת הלב השלילית העולמית - ולתחום את ההתעסקות הבינלאומית בשיחות על סוגיית הגרעין.

גורמים ישראליים טוענים, כי בוושינגטון ביקשו מירושלים לגלות ריסון בעניין אירן, וגם בנושא סוריה. אותם גורמים התייחסו גם לדבריו של שר החוץ האירני מוחמד ג'וואד זריף, שהאשים את ישראל, ובניסיון להונות את העולם כי אירן מתקדמת לעבר פצצה גרעינית. לדבריהם, אם ישראל לא הייתה פועלת כפי שפעלה "לאירן מזמן כבר הייתה פצצה גרעינית".

שר החוץ האירני: "נתניהו שקרן"

האשמות הדדיות. זריף ונתניהו (חדשות 2)
מוקדם יותר היום, כינה שר החוץ האירני את ראש הממשלה בנימין נתניהו "שקרן" - והדף את טענותיו לפיהן קולות הפיוס המגיעים מטהרן הם מזויפים. בראיון לרשת ABC האמריקנית התייחס השר מוחמד ג'וואד זריף לטענות הישראליות לפיהן אירן מנהלת מסע פיוס מזויף כלפי המערב: "מתקפת חיוכים עדיפה על מתקפת שקרים. נתניהו ושותפיו אומרים כבר מאז 1999 שאירן נעה לעבר פצצה גרעינית. כמה שנים עברו והם עדיין אומרים את זה?".

זריף טען כי אירן איננה קרובה לפיתוח פצצה גרעינית - כפי שישראל טוענת. "אנחנו לא נמצאים 6 חודשים מפצצה - ולא 6 שנים. אירן לא מעוניינת בפיתוח נשק גרעיני", אמר. לדברי שר החוץ האירני, ישראל היא המקור לאגרסיה והפרת זכויות בינלאומיות והמקור למתח במזרח התיכון. "ישראל ממשיכה לשקר ולהונות את הקהילה הבינלאומית שנים ארוכות", טען זריף והאשים את ירושלים ב"חיסול מדענים אירניים".

"ישראל לא יכולה להרוג את כל המדענים שלנו. היא חיסלה רבים מהמדענים שלנו ואף אחד לא הרים גבה. העולם וארה"ב שאמורים להיות נגד טרור, מאפשרים לטרוריסטים הישראלים להרוג מדענים אירנים", האשים.

אירן במוקד עצרת האו"ם - סיקור מיוחד:

שר החוץ האירני: נתניהו שקרן

פרס: "אירן מפתחת נשק להשמדה המונית"

אירן: "צריך יותר משיחת טלפון"  

רוחאני: היחס לאירן בעולם השתנה

סבא"א: התקדמות בשיחות עם אירן

רוחאני: "על ישראל להצטרף לאמנה נגד נשק גרעיני"