לבני בוושינגטון: "ישראל לא תבחר בין שלום לביטחון"

"בחדר המשא ומתן אני נלחמת על ביטחונה של ישראל", כך אמרה אמש שרת המשפטים והאחראית על שיחות השלום עם הפלסטינים, ציפי לבני, בפני חברי ארגון "ג'יי סטריט" בוועידת הארגון שהתקיימה בוושינגטון. "לא ניתן לקוות כי גבולות חדשים יהוו תשובה למצב", אמרה לבני, "עשינו זאת בעזה ומתברר שזאת הייתה טעות"

שרת המשפטים וראש צוות המשא ומתן עם הפלסטינים, ציפי לבני, התייחסה אמש (שבת) לשיחות המדיניות המתקיימות בחודשים האחרונים בינה לבין בכירים פלסטינים ואמרה כי"בחדר הדיונים ישראל לא תבחר בין שלום לביטחון".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את הדברים אמרה לבני בפתיחת ועידת ארגון "ג'יי סטריט" בוושינגטון, שם נאמה בפני חברי הארגון. "ישראל ושלום אינן מילים סותרות - הן חיות יחדיו - ואל תתנו לאף אחד לשכנע אתכם אחרת", הצהירה לבני, "מטרתנו היא להפוך את המילים למציאות בה ישראל מתקיימת בשלום וביטחון".

"אף אחד לא צריך לבחור בין שלום וביטחון", הוסיפה שרת המשפטים, "ישראל גם לא תבחר בין שלום לביטחון. בחדר המשא ומתן אני נלחמת על ביטחונה של ישראל. גם אחרי ששלום יושג עדיין נחייה בשכונה קשה. לא ניתן לקוות כי גבולות חדשים יהוו תשובה למצב - עשינו זאת בעזה ומתברר שזאת הייתה טעות".

לבני יחד עם עריקאת וקרי (AP)

על רקע שיחות השלום, לבני התייחסה גם לתכנית הגרעין האירנית ולעובדה כי ישראל איננה היחידה באזור החוששת מהמצב בו לרפובליקה האיסלמית יהיה נשק גרעיני. "יש לנו אינטרס כמו למדינות ערב ולמדינות מוסלמיות באזור בעקבות הגל האיסלאמיסטי המגיע מאירן עם ניסיונות התחמשותה בנשק גרעיני. עלינו להיות מוכנים לכל תרחיש ושלום בר קיימא הוא התשובה למצב הזה".

"המבחן יהיה מבחן התוצאה"

בריאיון מיוחד לחדשות 2 שנערך לפני יומיים, אמרה לבני כי היא מגיבה באיפוק לניסיונות האירנים לפנות למערב ועל הרושם שהותיר נשיא הרפובליקה האסלאמית חסן רוחאני.

לדבריה, ישראל איננה המדינה היחידה שמוטרדת מהמצב הקיים. "אנחנו אלה שאומרים את דעתנו בקול, אבל הרבה מדינות היו מוטרדות קודם, והן מוטרדות היום עוד יותר", ציינה לבני. "התהליך בסוריה וההשלכה שלו על אירן מטרידות אותן, אבל לא כולן אומרות את זה בחזית".

"הרי המטרה המשותפת של כולנו היא שלאירן לא תהיה פצצה גרעינית", הדגישה לבני. "המבחן יהיה מבחן התוצאה. זה נכון שרוחאני יותר סימפטי לעולם, אבל התפקיד שלנו הוא לגרום לכך שלא תהיה הסרת סקנציות, אלא שלא תהיה פצצה גרעינית".
"ברור שההבדל בין רוחאני לאחמדינג'אד זה שני עולמות, אבל בסופו של דבר יש אדם אחד באירן שמקבל את ההחלטה, וזה חמינאי, ולא אלה שמחייכים פה למנהיגים ולראשי המדינות", ציינה השרה. "אסור לתת לאלו שרוצים להתמסר בקלות לאירן, לוותר על המטרה שלנו תוך כדי שאירן מציגה פנים יותר נעימות".