נתניהו הורה לשרים לא לדבר על יחסי אירן-ארה"ב

ערב יציאתו לניו יורק, שם ינאם השבוע בפני עצרת האו"ם, הנחה ראש הממשלה את שריו שלא להתבטא בנושא ההתחממות ביחסי אירן וארה"ב בעקבות השיחה בין אובמה לרוחאני. הערכות: מנסה להימנע ממבוכה לפני פגישתו עם נשיא ארה"ב

ערב צאתו לעצרת האו"ם בניו יורק, הנחה ראש הממשלה בנימין נתניהו את שרי הממשלה שלא להתבטא בנושאים הקשורים לנסיעתו ובהם גם ההתקרבות בין ארה"ב לאירן בעקבות הטון הפייסני של רוחאני באו"ם והשיחה שקיים עם נשיא ארה"ב אובמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההערכות במערכת הפוליטית הן כי נתניהו מנסה להימנע ממבוכה אפשרית לקראת פגישתו הצפויה עם הנשיא אובמה בהמשך השבוע, וממצב שבו חבר בממשלתו ימתח ביקורת על הממשל האמריקני.

במהלך השבוע האחרון הגיב ראש הממשלה בנימין נתניהו לנאום שנשא נשיא איראן חסן רוחאני בעצרת האו"ם, ואמר: "כצפוי, היה זה נאום ציני מלא צביעות. רוחאני דיבר בו על זכויות אדם בשעה שכוחות איראנים משתתפים בטבח המוני של אזרחים חפים מפשע בסוריה, הוא גינה את הטרור בשעה שהמשטר האיראני מפעיל טרור בעשרות מדינות ברחבי העולם".

נתניהו: "נאום רוחאני מלא צביעות" (לע"מ)

"אירן מנסה למשוך זמן"

נתניהו הוסיף כי "רוחאני דיבר על תכנית גרעין למטרות אזרחיות בזמן שדוח סבא"א קובע כי קיימים בתכנית סממנים צבאיים, ובשעה שכל אדם בר דעת מבין שאיראן אחת המדינות העשירות בנפט אינה משקיעה הון בטילים בליסטיים ומתקנים גרעיניים תת קרקעיים כדי לייצר חשמל".

ראש הממשלה הבהיר כי לא הייתה בנאום שום הצעה מעשית לעצור את תכנית הגרעין הצבאית של איראן ולא הייתה התחייבות למלא אחרי החלטות מועצת הביטחון של האו"ם. "זאת בדיוק התכנית האיראנית - לדבר ולמשוך זמן כדי לקדם את יכולתה של איראן להשיג נשק גרעיני", אמר.

נתניהו אף האשים את רוחאני כי הוא מוליך שולל את המערב: "רוחאני מכיר זאת היטב - הוא התגאה בעצמו כיצד לפני עשר שנים הוליך שולל את המערב כשבזמן שאיראן ניהלה שיחות היא קידמה במקביל את תכנית הגרעין שלה. הקהילה הבינלאומית צריכה לבחון את איראן במעשיה ולא במילותיה".