ישראל עודכנה על השיחה עם אירן

ארה"ב עדכנה את ישראל על שיחת הטלפון שהתרחשה בין הנשיא אובמה לרוחאני - כך מסר גורם אמריקני בכיר לסוכנות הידיעות רויטרס. הבכיר הדגיש כי "לישראל יש את הזכות להיות ספקנית בנוגע לכוונותיה של אירן. נמשיך לעדכן את ישראל בשיחות"

ישראל עודכנה על השיחה (AP, רויטרס)

ארה"ב עדכנה את ישראל בנוגע לשיחת הטלפון שהתקיימה אתמול (ש') בין נשיא ארצות הברית אובמה לבין נשיא אירן רוחאני - כך מסר גורם אמריקני בכיר לסוכנות הידיעות רויטרס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לממשלה הישראלית יש את הזכות להיות סקפטית בכל הנוגע להבטחותיה של אירן בנושא תוכנית הגרעין שלה, וארצות הברית תמשיך לעדכן את ישראל בתוכן השיחות", מסר הבכיר.

"לפני דקות אחדות שוחחתי בטלפון עם נשיא אירן חסן רוחאני, דנו במאמצים הנמשכים להגיע להסכם בנוגע לתוכנית הגרעין של המדינה", אמר אובמה בפתח תדרוך עיתונאים שכינס בבית הלבן. "הדגשתי בפניו את מה שאמרתי בעצרת האו"ם בניו יורק, שלמרות שעוד יהיו מכשולים בדרך ושהצלחה היא לא דבר מובטח - אני מאמין שנוכל להגיע לפתרון".

לדברי הנשיא האמריקני, הוא הנחה לאחרונה את מזכיר המדינה קרי להמשיך במאמצים הדיפלומטים עם הממשל האירני. "היו לנו שיחות מועילות עם שותפנו באיחוד האירופי יחד עם שר החוץ האירני", אמר אובמה. " הנשיא רוחאני ואני הנחנו את הצוותים שלנו לעבוד במשלחות כדי להגיע להסכם".

לבני: "המטרה - שלאיראן לא תהיה פצצה גרעינית"

לאחר הניסיונות של אירן בשבועות האחרונים להציג מתינות כלפי המערב, הגיבה באיפוק שרת המשפטים ציפי לבני, הממונה על המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, בריאיון מיוחד לחדשות 2 לניסיונות האיראניים לפנות למערב ועל הרושם שהותיר נשיא הרפובליקה האסלאמית חסן רוחאני.

לדבריה, ישראל איננה המדינה היחידה שמוטרדת מהמצב הקיים. "אנחנו אלה שאומרים את דעתנו בקול, אבל הרבה מדינות היו מוטרדות קודם, והן מוטרדות היום עוד יותר", אמרה לבני. "התהליך בסוריה וההשלכה שלו על אירן מטרידות אותן, אבל לא כולן אומרות את זה בחזית".

"הרי המטרה המשותפת של כולנו היא שלאירן לא תהיה פצצה גרעינית", הדגישה לבני. "המבחן יהיה מבחן התוצאה. זה נכון שרוחאני יותר סימפטי לעולם, אבל התפקיד שלנו הוא לגרום לכך שלא תהיה הסרת סקנציות, אלא שלא תהיה פצצה גרעינית".

"ברור שההבדל בין רוחאני לאחמדינג'אד זה שני עולמות, אבל בסופו של דבר יש אדם אחד באירן שמקבל את ההחלטה, וזה חמינאי, ולא אלה שמחייכים פה למנהיגים ולראשי המדינות", ציינה השרה. "אסור לתת לאלו שרוצים להתמסר בקלות לאירן, לוותר על המטרה שלנו תוך כדי שאירן מציגה פנים יותר נעימות".