בנט: "אירן לא בונה מאיץ כדי להכין פופקורן"

אל מול הרוחות הרגועות והפייסניות המנשבות מכיוונה של טהרן, שר הכלכלה מגיב בספקנות למסרים. בריאיון ל-BBC התייחס בנט לנאומו של רוחאני ואמר: "מילים נעימות בניו יורק לא עוצרות את הצנטריפוגות בנתנז"

"אירן מאיימת גם על אירופה", בנט (רויטרס)

"מילים נעימות בניו יורק לא עוצרות את הצנטריפוגות בנתנז", כך אמר שר הכלכלה נפתלי בנט בריאיון שהעניק לרשת ה-BBC, בתגובה לנאומו של נשיא אירן, חסן רוחאני בעצרת האו"ם אמש (ד'), והדגיש: "איראן לא בונה מאיץ ניוטרונים כדי להכין פופקורן - אלא כדי להפעיל פצצה גרעינית"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לרוחאני ישנה טקטיקה מאוד חכמה של שימוש ברטוריקה נעימה, חמה ומעומעמת על מנת להסתיר מעשים אלימים המתרחשים עכשיו", טען בנט, "הבה נבחן את מעשיו מאז שנבחר ולא את מילותיו. הוא התקין עוד אלפי צנטריפוגות חדשות מהסוג המתקדם ביותר, הוא ממשיך להפעיל את מתקן המים הכבדים. הוא לא מרשה לפקחי האו"ם להגיע לכור הגרעיני בפרצ'ין - שם הם מפתחים את הנשק עצמו. אז אנחנו לא צרכים דיבורים, אנחנו צרכים מעשים".

בתגובה לשאלה כיצד ישראל צריכה להגיב, לאור ההבנות האחרונות בין ארה"ב לאירן ולפגישתם של מזכיר המדינה האמריקני עם שר החוץ האירני, אמר בנט: "אנחנו מאד היינו רוצים למצוא פיתרון דיפלומטי לבעיה הזאת, אבל אם אנו באמת רוצים לראות את זה קורה, עלינו לראות את הידוק הסנקציות לצד איום צבאי ממשי, אחרת אירן לא תעשה דבר".

"מילים אינן מספיקות", רוחאני באו"ם (רויטרס)

"אירן מאיימת על ילדי אירופה לא פחות מאשר על ילדי תל אביב"

לדבריו, רוחאני בעצמו כבר אמר שהשתמש בטקטיקות מסוג זה, לפני כמה שנים, כדי להשלים את בנייתו של מתקן באספהאן. שר הכלכלה מנה בראיון את הצעדים אותם צריכה אירן לבצע להבנתו. "מה שצריך לקרות בשטח אלה הדברים הבאים: הפסקה מיידית של פעילות העשרת האורניום, צריך להוציא מאירן את האורניום המועשר שכבר קיים ולפרק את ציוד שנועד לייצור חומרים אלו, ובו בזמן להפסיק את פעילות כור המים הכבדים. כשנראה את הפעולות האלה מתבצעות, נדע שהמשימה הושלמה ואז לא יהיה שום צורך בפעולה צבאית או כל דבר בסגנון".

"הנשק הגרעיני אינו מהווה איום רק על תל אביב", הדגיש בנט, "אלא גם על לונדון, מדריד ורומא". הוא הוסיף כי "לטילים האירניים יש יכולת להגיע לכל בירות אירופה, כך שאין לנו עניין להוביל את מאמצים אלה. זהו האינטרס של אירופה לא פחות משזה אינטרס שלנו בישראל. האיום מוחשי עבור ילדי אירופה ולונדון לא פחות מאשר עבור הילדים בתל אביב".

"אותה גברת בשינוי אדרת"

חברתו למפלגה, ח"כ איילת שקד, הגיבה אף היא לדבריו של רוחאני היום מעל בימת האו"ם ואמרה כי "אני מקווה שהעולם החופשי לא ייקנה את הבלוף האירני. רוחאני העיד בעצמו שכשהיה אחראי על ניהול המשא ומתן עם המערב מרח זמן על מנת לסיים את האתר באיספהן. הנימה הפייסנית נועדה לשטות בעולם". שקד ציינה כי "מדובר באותה גברת בשינוי אדרת".

גם ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג (העבודה) אמר כי "רטוריקה ומילים הן לא המבחן. בראש ובראשונה עומדים המעשים". הרצוג הדגיש כי "לפני שאירן משיאה עצות לישראל עליה להבין שהיא נמצאת בתהליך משא ומתן עם המעצמות, שמצפות שתענה לדרישותיהן. שש המעצמות הוסמכו לכך על ידי מועצת הביטחון של האו"ם ולפני שרוחאני מתחמק להצהרות חשוב שהעולם יראה שהוא מתכוון למה שהוא אומר. במידה ותכנית הגרעין תפורק - אפשר יהיה לדבר על צעדים מצד ישראל".