נתניהו: "נקבל דיפלומטיה, אך לא שקרים של אירן"

אחרי נאום אובמה באו"ם והצהרתו כי יהיה נכון להידברות עם אירן, הבהיר ראש הממשלה כי ישראל תקבל דיפלומטיה, אך לא תלך שולל אחרי חצאי אמיתות. "אני רוצה לדון על הדברים עם אובמה", אמר נתניהו, "אירן תנסה להסיר את הסנקציות ע"י קוסמטיקה בעוד היא דוהרת לגרעין"

אחרי שאובמה הודיע בנאומו באו"ם על נכונותו לדון עם אירן על תוכנית הגרעין, ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר הערב (ג') כי "ישראל תקדם בברכה פתרון דיפלומטי אמיתי שבאמת ינטרל את יכולתה של אירן לפתח נשק גרעיני - אבל לא תלך שולל אחרי חצאי אמיתות שמטרתם ליצור מסך עשן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה הדגיש כי מילותיה של אירן צריכות להיות מלוות במעשים שקופים וניתנים לאימות. "אני רוצה לדון על הדברים עם אובמה", אמר נתניהו, "אירן תנסה להסיר את הסנקציות ע"י קוסמטיקה בעוד היא דוהרת לגרעין". מוקדם יותר אמר בנאומו בעצרת האו"ם נשיא ארה"ב, כי הוא אינו מאמין שההיסטוריה הכואבת מול איראן ניתנת לפתרון בין לילה, יחד עם זאת הבהיר: "אם נפתור את בעיית הגרעין האירנית - זה צעד לכיוון הנכון שיבנה אמון".

אובמה שב והזכיר את חלופת המכתבים בינו לבין ההנהגה באירן ואמר כי הבהיר לנשיא היוצא של אירן וזה הנכנס: "אנו מוכנים לדון בתוכנית הגרעין באירן, אך נחושים לא לאפשר גרעין אירני למטרות צבאיות. אנחנו מתעקשים שממשלת אירן תעמוד בהתחייבויותיה תחת האמנה לאי הפצת נשק גרעיני".

נשיא ארה"ב ברך על אמירותיו של הנשיא האירני הנבחר רוחאני, כי אין בכוונתו לפתח נשק גרעיני. "אני מקבל בברכה את אמירתו של הנשיא שהוא לא מחפש נשק גרעיני -זו הכרזה בכיוון הנכון", אמר אובמה אבל הבהיר: "כדי שנגיע לעמק השווה , אנו צריכים לראות שמאחורי המילים, יש מעשים".

נתניהו: להחרים את נאום רוחאני

אחרי נאום אובמה ולפני נאומו של רוחאני הלילה, אמר ראש הממשלה כי "למרות מתקפת החיוכים של נשיא אירן החדש מדיניות המשטר לא התשתנתה כלל", וקרא לנציגים הישראלים להחרים את נאום רוחאני ולא להגיע לאולם.

לדברי נתניהו, רק בשבוע שעברר רוחאני, כמו אחמדינג'ד, סירב להכיר בשואה כעובדה היסטורית. "כשמנהיגי אירן יחדלו מלהכחיש את שואת העם היהודי, מלקרוא להשמדת מדינת ישראל - ויכירו בזכות קיומה המשלחת הישראלית תקשיב לנאומיהם בעצרת הכללית".

שר האוצר יאיר לפיד טען מנגד כי החרמת נאומו של נשיא אירן - היא טעות. "ישראל אינה צריכה להצטייר כסרבנית סדרתית של משא-ומתן וכמדינה שאינה מעוניינת בפתרונות בדרכי שלום", הסביר לפיד, "עלינו לתת לאיראנים להיות סרבני השלום, ולא להיראות כמי שאינם פתוחים לשינויים".

לפיד הוסיף כי "יציאה ממליאת האו״ם והחרמה אינה רלבנטית בדיפלומטיה הנוכחית ומזכירה את האופן בו נהגו מדינות ערב כלפי ישראל".