נשיא ארה"ב אובמה ייפגש עם אבו מאזן במהלך עצרת האו"ם

בשבוע הבא תיפתח עצרת האו"ם בניו יורק, אליה יגיעו שלל מנהיגי מדינות מרחבי העולם – בהם גם נשיא אירן החדש, חסן רוחאני. לעצרת יגיעו גם ראש הממשלה בנימין נתניהו שצפוי להיפגש עם נשיא ארה"ב ברק אובמה. היום נודע כי גם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן יפגוש את אובמה – וידון עמו במו"מ המדיני

ידונו במו"מ המדיני. אובמה ואבו מאזן (רויטרס)

המו"מ בין ישראל לפלסטינים על השולחן גם בחדר הסגלגל: לאחר שהשבוע נודע שנשיא ארה"ב ברק אובמה יפגוש את ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך עצרת האו"ם בניו יורק בשבוע הבא, מאשרים גורמים בבית הלבן כי אובמה צפוי לפגוש גם את יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו-מאזן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בבית הלבן אישרו כי הנשיא הפלסטיני יגיע לוושינגטון ביום שלישי הקרוב, וידון עם אובמה בשיחות השלום המתחדשות עם ישראל. אבו מאזן צפוי לנאום לאחר הפגישה בעצרת הכללית של האו"ם. השבוע הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי גם הוא צפוי להיפגש עם נשיא ארה"ב בעצרת האו"ם בשבוע הבא ולדון עמו בנושא הסורי, הפלסטיני - וגם בזה האירני.

"בכוונתי להתמקד בפגישה בשאלת עצירת תוכנית הגרעין של אירן", הצהיר נתניהו ומנה את הצעדים הנדרשים. לדבריו, ארבעת הצעדים לעצירתה של תוכנית הגרעין הם: הפסקת העשרת כל האורניום, הוצאת כל האורניום המועשר, סגירת המתקן בקום, ועצירת המסלול הפלוטוגני. "רק שילוב של כל ארבעת הצעדים האלה מהווה עצירה ממשית של התכנית", הדגיש נתניהו, "ועד שיושגו ארבעת הצעדים האלה צריך להעצים את הלחץ על אירן וודאי לא להרפות, או להקל עליו".

ראש הממשלה התייחס למהלכים בזירה הבינלאומית מול סוגיית הנשק הכימי של סוריה ואמר, כי אירועי של השבועות האחרונים איששו את ההנחות לפיהן ישראל פועלת ומנה אותן. "ראשית מדינה סוררת שמפתחת או לוקחת לידיה נשק להשמדה המונית עשויה בהחלט להשתמש בו, אפשר להגיד בסופו של יום גם תעשה בו שימוש", ציין והציב הנחה נוספת: "רק איום צבאי אמין יכול לאפשר לתהליכים דיפולמטיים או לצעדים אחרים להביא לעצירת ההתחמשות".

עוד שב והצהיר כי על ישראל להמשיך ולבסס את כוחה. "ישראל חייבת להמשיך לבצר את כוחה כדי שתהיה תמיד יכולה ונכונה להגן על עצמה בכוחות עצמה מול כל איום", הדגיש, "אני חוזר על דבר שמוכר לכם: אם אין אני לי מי לי. אני אומר את זה בלשון קולקטיבית של עמנו".