סבא"א דחתה החלטה נגד ישראל

מדינות המערב דחו הצעת של מדינות ערב המעבירה ביקורת על ישראל בגלל היותה "מכשול למזרח תיכון נקי מנשק גרעיני" וקוראת לה להצטרף לאמנה למניעת הפצת נשק גרעיני. על פי פרסומים זרים, לישראל יש 80 ראשי נפץ גרעיניים

הכור בדימונה, ארכיון (רויטרס)

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) דחתה הצעת החלטה של מדינות ערב המגנה את ישראל בעקבות הארסנל הגרעיני שיש ברשותה, על פי פרסומים זרים. דחיית ההחלטה מהווה ניצחון דיפלומטי למדינות המערב שניסה למנוע את בידודה של ישראל בסוכנות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדינות ערב הגישו הצעת החלטה לא מחייבת לפני הכינוס השנתי של המדינות החברות בסבא"א שנועדה להצביע על כך שלישראל יש לכאורה נשק גרעיני למרות שהיא אינה חתומה על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני ולהדגיש שהכור הגרעיני בדימונה לא נמצא תחת פיקוח של הסוכנות (בניגוד לכור הגרעיני בשורק).

בדברי ההסבר להחלטה הוסבר כי המועצה רוצה לפעול למען מזרח תיכון נקי מנשק גרעיני וישראל אינה לוקחת חלק במאמצים הללו בגלל שאינה משתפת פעולה עם המועצה בנוגע לכור בדימונה.

סגן שר החוץ זאב אלקין הגיב על ההחלטה ובירך את אנשי משרדו ומשרד ראש הממשלה שפעלו כדי להבטיח את הרוב הדרוש להפלת ההצבעה נגד ישראל: "אני שמח שהשכל הישר גבר ורוב מדינות העולם דחו את ההצעה, שנועדה לנגח את ישראל. העולם כולו צריך להבין שהמשימה העיקרית שעומדת בפני סבא"א והקהילה הבינלאומית היא עצירת תוכנית הגרעין האירני".

פרסומים זרים: לישראל יש 80 ראשי נפץ גרעיניים

דוח שפורסם בתחילת החודש במגזין האמריקני "בולטין אוף דה אטומיק סיינטיסט" סוקר את מלאי הנשק הגרעיני הקיים בעולם. לפי הדוח, בידי ישראל יש לכאורה כ-80 ראשי נפץ גרעיניים זמינים וביכולתה לייצר עד 190 ראשים גרעיניים.

פי המגזין, ישראל היא לכאורה מעצמה גרעינית, המדורגת במקום השמיני מבין תשע המדינות המחזיקות בנשק ההרסני. המגזין מצטט דיווח שקיבל מסוכנות הביון האמריקנית לפיו ב-1999 היו בידי ישראל כ-80 ראשי נפץ גרעיניים שמישים.

אותו מידע הכיל גם הערכה בנוגע למלאי העתידי של ישראל, שלפיה הוא צפוי לגדול במידה מעטה בלבד עד השנה 2020. עוד נאמר במאמר כי סביר שישראל חימשה את צי הצוללות שלה בטילים גרעיניים וכי ישראל מחזיקה בחומר בקיע, שהוא החומר המעצים את הפיצוץ הגרעיני ומאפשר את הייצור של הפצצה, בכמות שמספיקה ל-115 עד 190 ראשי נפץ גרעיניים.