נתניהו: "לא ללכת שולל אחרי דברי ההונאה של נשיא אירן"

רה"מ הגיב לריאיון שבו טען רוחאני כי ארצו לא לעולם לא תפתח נשק גרעיני והזהיר: "האירנים עושים ספינים בתקשורת כדי להמשיך את סיבובי הצנטריפוגות". בארה"ב דווקא נוקטים קו פייסני: "אובמה מוכן לשיחות ישירות - אם טהרן תראה רצינות"

נתניהו מזהיר מ"ספינים אירניים" (AP, רויטרס)

בארה"ב ובישראל מגיבים לדברי רוחאני, שלפיהם "אירן לא תפתח נשק גרעיני", והתגובות מעידות על הפער הקיים ביחס לתכנית הגרעין האירנית. בעוד שהבית הלבן הבהיר כי הנשיא אובמה מוכן לשיחות ישירות - אם טהרן תראה רצינות, מזהיר נתניהו: "לא צריך ללכת שולל אחרי דברי ההונאה של נשיא אירן".

בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה, הבהיר נתניהו כי "אותו רוחאני התגאה בעבר כיצד רימה את הקהילה הבינלאומית בשיחות על הגרעין, בשעה שאירן המשיכה בתכניתה הגרעינית. האירנים עושים ספינים בתקשורת כדי להמשיך את סיבובי הצנטריפוגות". נתניהו הדגיש כי המבחן אינו בדבריו של רוחאני, אלא במעשיו של המשטר האירני, "שבזמן שרוחאני מתראיין ממשיך לקדם במרץ את תכנית הגרעין שלו".

"מטרתו של המשטר באירן היא להשיג עסקה שבה יוותר המשטר על חלק טפל בתכנית הגרעין שלו, ובאותו זמן ישמר ויבצר את עיקר היכולות שלו שיאפשרו לו לשעוט בזמן קצר להשגת נשק גרעיני, ברגע שיבחר לעשות זאת", אמר נתניהו.

"מוכן לשיחות ישירות עם אירן", אובמה (AP)

ארה"ב: מוכנים לשיחות ישירות

ראש הממשל המשיך לתקוף את המשטר האירני ואמר כי "רוחאני אומר בריאיון שאירן אינה מעוניינת בגרעין למטרות צבאיות, אך דוח סבא"א קובע את ההפך. רוחאני טוען בריאיון שישראל אחראית לאי יציבות באזור בזמן שאירן שולחת את אנשיה לטבוח בסוריה באזרחים סורים חפים מפשע ומעודדת טרור ברחבי העולם".

בוושינגטון היו מפויסים הרבה יותר ואמרו כי הנשיא אובמה פתוח לקיום שיחות ישירות עם אירן - רק אם טהרן תפגין רצינות בנוגע לפירוק תכניתה הגרעינית. דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר הערב לכתבים כי נשיא אירן העביר כמה מסרים חיוביים בריאיון לרשת NBC, אבל הדגיש: "פעולות חשובות יותר ממילים".

קרני הוסיף כי כאשר אובמה התמודד לנשיאות בפעם הראשונה ב-2008 הוא אמר שיקיים מגעים ישירים עם אירן תחת תנאים מסוימים, והוא עדיין מחזיק בעמדה זו. לדבריו, אובמה יהיה מוכן לקיים שיחות בתנאי שאירן תוכיח רצינות לגבי דרישות הקהילה הבינלאומית שתוותר על תכנית הגרעין הצבאית. "זו העמדה שאנחנו מחזיקים בה היום", הדגיש קרני.