נתניהו ייפגש עם אובמה: להעצים את הלחץ על אירן

ראש הממשלה צפוי להיפגש עם הנשיא האמריקני בסוף החודש בארה"ב. בישיבת הממשלה הוא הבהיר כי השיחה תתמקד באיום האירני ופירט את התנאים שיש להציב לטהרן ובראשם הפסקת העשרת האורניום וסגירת המתקן בקום. "אסור להרפות את הלחץ על אירן", אמר, "ישראל חייבת להמשיך ולבצר את כוחה. אם אין אני לי מי לי"

אחרי חתימת הסכם הנשק הכימי מול סוריה והסרתה של אפשרות התקיפה, ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (ג') בישיבת הממשלה, כי ייפגש עם נשיא ארה"ב בעצרת האו"ם בעוד כשבוע וחצי. "בכוונתי להתמקד בשאלת עצירת תוכנית הגרעין של אירן", הצהיר נתניהו ומנה את הצעדים הנדרשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדבריו, ארבעת הצעדים לעצירתה של תוכנית הגרעין הם: הפסקת העשרת כל האורניום, הוצאת כל האורניום המועשר, סגירת המתקן בקום, ועצירת המסלול הפלוטוגני. "רק שילוב של כל ארבעת הצעדים האלה מהווה עצירה ממשית של התכנית", הדגיש נתניהו, "ועד שיושגו ארבעת הצעדים האלה צריך להעצים את הלחץ על אירן וודאי לא להרפות, או להקל עליו".

ראש הממשלה התייחס למהלכים בזירה הבינלאומית מול סוגיית הנשק הכימי של סוריה ואמר, כי אירועי של השבועות האחרונים איששו את ההנחות לפיהן ישראל פועלת ומנה אותן. "ראשית מדינה סוררת שמפתחת או לוקחת לידיה נשק להשמדה המונית עשויה בהחלט להשתמש בו, אפשר להגיד בסופו של יום גם תעשה בו שימוש", ציין והציב הנחה נוספת: "רק איום צבאי אמין יכול לאפשר לתהליכים דיפולמטיים או לצעדים אחרים להביא לעצירת ההתחמשות".

עוד שב והצהיר כי על ישראל להמשיך ולבסס את כוחה. "ישראל חייבת להמשיך לבצר את כוחה כדי שתהיה תמיד יכולה ונכונה להגן על עצמה בכוחות עצמה מול כל איום", הדגיש, "אני חוזר על דבר שמוכר לכם: אם אין אני לי מי לי. אני אומר את זה בלשון קולקטיבית של עמנו".

דברים ברוח דומה נשמעו אתמול גם מכיוונו של שר הביטחון. "איום צבאי משמעותי מרתיע משטרים סוררים ומסוכנים", אמר יעלון בטקס לעובדי צה"ל בת"א, "ביכולתו של איום צבאי לקדם פתרון דיפלומטי לפירוק מדינות מנשק להשמדה המונית"

"עלינו להגן על עצמנו". ניסוי באירן, ארכי (חדשות 2)

בתחילת השבוע נפגשו מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי וראש הממשלה נתניהו בירושלים ודנו בפתרון המשבר מול סוריה ובמגעים עם הפלסטינים. "כדי שפתרון דיפלומטי יצליח, הוא חייב להיות מגובה בכוח צבאי", אמר נתניהו במסיבת עיתונאים משותפת שערכו השניים לאחר המפגש כשהוא מתייחס להשלכות ההסכם עם סוריה על הזירה האירנית. "אירן חייבת להבין שיש משמעות ללחץ בינלאומי במאמצים לעצור את הנשק הכימי".

מזכיר המדינה האמריקני הבהיר כי הוא מודע לכך שלהסכם עם סוריה יש השפעה ישירה על האזור. "נשק להשמדה המונית מונח על הכף", אמר קרי. "זה הופך את זה לעניין גלובלי, המצב בסוריה משליך על כל השכנות".

אובמה: החלפתי מכתבים עם נשיא אירן

לאחרונה, דווח על התחממות ביחסים בין ארה"ב. נשיא ארה"ב אובמה אמר, במהלך ריאיון לרשת ABC, כי החליף מכתבים עם נשיא אירן החדש בהם דן עמו במשבר בסוריה ואף בתכנית הגרעין. לדבריו, האירנים מבינים כי עבור וושינגטון, תכנית הגרעין האירנית היא "סוגיה גדולה בהרבה" ממשבר הנשק הכימי בסוריה.

אתמול דיווח השבועון הגרמני "דר שפיגל" כי נשיא אירן רוחאני מוכן לסגור את הכור הגרעיני הפועל בפורדו בתמורה לביטול הסנקציות שהוטלו על אירן. בבית הלבן מיהרו לצנן את האווירה והודיעו כי "לא מתוכננת פגישה בין אובמה לנשיא אירן בעניין".