נתניהו לקרי: "דיפלומטיה צריכה להיות מגובה בכוח"

מזכיר המדינה האמריקני וראש הממשלה נועדו בירושלים על הסכם הפשרה עם סוריה והמו"מ עם הפלסטינים. "על אירן להבין שיש משמעות ללחץ בינלאומי", הזכיר נתניהו מול ההסכם וקרי הדגיש: "המסר הוא לעולם לא עוד, כאן מבינים זאת יותר מכל"

ביום שאחרי ההכרזה על המתווה הרוסי-אמריקני להשמדת מצבורי הנשק הכימי של סוריה, נפגש מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים ועדכן אותו בפרטים. "כדי שפתרון דיפלומטי יצליח, הוא חייב להיות מגובה בכוח צבאי", אמר נתניהו במסיבת עיתונאים משותפת שערכו השניים לאחר המפגש. קרי הזכיר: "המסר הוא לעולם לא עוד, כאן מבינים את זה טוב עוד יותר". את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה ניצל את ההזדמנות כדי לשוב ולהזכיר את השלכות ההסכם לגבי סוריה על הבעיה האירנית. "אירן חייבת להבין שיש משמעות ללחץ בינלאומי במאמצים לעצור את הנשק הכימי", אמר נתניהו וציין כי על הערוץ הדיפלומטי להיות מגובה באופציה הצבאית.

מזכיר המדינה האמריקני קרי הבהיר כי הוא מודע לכך שלהסכם עם סוריה יש השפעה ישירה על האזור. "נשק להשמדה המונית מונח על הכף", אמר קרי. "זה הופך את זה לעניין גלובלי, המצב בסוריה משליך על כל השכנות".

"עוד מתקפה - תגרור תגובה". ארכיון (רויטרס)

"אין פתרון צבאי למצב בסוריה"

קרי הדגיש כי ההבנות שנחתמו בין רוסיה לארה"ב מהוות מסגרת עבודה שצריכה עוד לעבור את אישור האו"ם. "זו מסגרת עבודה שתאפשר להוציא את הנשק הכימי מידי סוריה. הנשיא אסד צריך להבין שאובמה רציני בכוונותיו", אמר. לדבריו, רוסיה הסכימה כי כל שימוש בנשק כימי על ידי כל אדם בסוריה - יגרור פעולה צבאית של הכוחות הבינלאומיים.

אחרי שהמורדים קראו לקהילה הבינלאומית שלא לעסוק רק במתקפות הכימיות, הבהיר מזכיר המדינה האמריקני כי המאמץ אינו נוגע רק לאבטחת הנשק הכימי בסוריה.

"אנחנו לא רק מסמנים קווים אדומים. ההתמקדות שלנו כעת היא בעצירת האלימות והפסקת זרם הפליטים", הסביר מזכיר המדינה האמריקני. יחד עם זאת, הוא הבהיר: "אובמה אמר פעמים רבות שאין פתרון צבאי למצב בסוריה".

המתווה: השמדת הנשק הכימי - עד אמצע 2014

אמש הכריזו רוסיה וארצות הברית כי הגיעו להסכם שיקבע את המסגרת ואת לוח הזמנים להשמדת ארסנל הנשק הכימי שנמצא בידי משטר אסד. תאריך היעד: המחצית הראשונה של שנת 2014.

קרי ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב הציגו אתמול את ההסכם במסיבת עיתונאים שקיימו בשוויץ. על פי המתווה שגובש, סוריה תצטרך להעביר בתוך שבוע רשימה מלאה המפרטת את כל הנשק הכימי שנמצא ברשותה, כשבשלב השני - יגיעו פקחים לאתרים שבהם הנשק מאוכסן.

על פי לוח הזמנים שהציגו השניים, על הפקחים להגיע לסוריה לא יאוחר מחודש נובמבר הקרוב. עד אז סוריה גם אמורה להפסיק את ייצור הנשק הכימי ולא לאפשר לאנשי המשטר לעבוד עם ציוד המשמש להובלת או אכסון של נשק הכימי.