יו"ר ועדת החוץ והביטחון: "בעוד שבוע נדע אם אסד באמת רציני"

בתגובה להסכם לפירוק סוריה מנשק כימי עליו הוכרז אתמול, אמר יו"ר ועדת החוץ והביטחון אביגדור ליברמן כי אינו בטוח עד כמה הנשיא הסורי באמת ישתף פעולה: "רק בעוד שבוע, אחרי שסוריה תצטרך להגיש את הדוח על מאגרי הנשק שלה לאו"ם, נדע עד כמה אסד רציני". לדבריו, הנשיא הסורי יצא 'מורווח' מההסכם

לאחר חתימת ההסכם לפירוק סוריה מנשק כימי, בישראל מטילים ספק בכוונותיו של אסד: יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת ח"כ אביגדור ליברמן התייחס הבוקר בריאיון ל"בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל להסכם עליו הצהירו אמש שרי החוץ של ארה"ב ורוסיה - ואמר כי הוא אינו בטוח עד כמה דמשק רצינית ובאמת תאפשר את פירוק הנשק הכימי שבתחומה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"המבחן הוא בביצוע", אמר ליברמן. "לאסד יש רקורד פרובלמטי בנושא של אמינות וכוונות. לא מזמן הוא הכחיש שיש להם (לסורים) נשק כימי. אם בוחנים את התנהגותו בהקשר של הכור הגרעיני שהוקם בדיר א-זור ולאחר רצח ראש ממשלת לבנון רפיק חרירי, אפשר להבין שהאמינות שלו מוטלת בספק".

 לדבריו, תוך ימים העולם יוכל להבין באמת מול מי הוא עומד. "בעוד שבוע, אחרי שהסורים יצטרכו להגיש את הדוח על מאגרי הנשק הכימי לאו"ם, נדע אם כוונותיו של אסד באמת רציניות או שמדובר בסתם הטעיה. להיות קשובים, עירניים ולא להיכנס לא לאופוריה או לפאניקה. לישראל יש מושג לא רע על הנשק שיש בידי אסד ואחרי שיתפרסמו הנתונים נדע לאמת אותם".

"צריך לברך על ההסכם, אבל אסד הרוויח ממנו"

המרוויח מההסכם. אסד (חדשות 2)
בהמשך דבריו שיבח ליברמן את הממשל האמריקני על המאמצים להשגת ההסכם בשותפות עם הרוסים, אך הדגיש שההסכם הזה לא יביא לסיום המערכה העקובה מדם בסוריה: "האמריקנים עשו מאמץ עילאי. אם כל ההסכם הזה יתממש, אנחנו צריכים לברך עליו. בעוד שבוע התמונה תהיה מאוד ברורה ובהחלט נוכל להעריך את המצב מחדש וגם לראות מה הלאה".

"המערכה בסוריה לא תיפסק עם ההסכם הזה", הוסיף יו"ר ועדת החוץ והביטחון. "אסד יצא מורווח מכל העסקה הזו. אם זה יביא בסופו של דבר לניצחונו במלחמת האזרחים - אי אפשר לדעת וזה גם לא אמור לעניין אותנו ואסור לנו להתערב במה שקורה שם. הפסקת האלימות בסוריה? זה לא יהיה".

באירן מנצלים את ההסכמות לפיתוח הגרעין (AP)

ח"כ ליברמן תהה האם ההסכם המוגבל לפירוק סוריה מנשק כימי יביא בהמשך לחתימת הסכם נרחב יותר, לפתרון כולל של המצב בסוריה: "השאלה היא האם הצעד הבא יהיה הסכם רחב יותר בין ארה"ב לרוסיה על הפסקת כל האלימות בסוריה והסדר לגבי המצב שם. הדינמיקה במזרח התיכון היא מהירה מאוד. דברים משתנים מקצה לקצה בזמן קצר ואסור להיחפז או להזדרז. חייבים להיות עירניים".

ליברמן הזכיר גם את נושא הגרעין האירני ואמר כי חתימת ההסכם מזיקה למאמצים לעצור את טהרן מלהשיג נשק גרעיני. "באירן מנצלים את ההסכם הזה לקבל לגיטימציה לתכנית הגרעין שלהם", העריך. "הם מאוד מרוצים ממנו ואין ספק שהם ינסו להגיע להסדרים שלא חלמו עליהם קודם. אני מקווה שלקהילה הבינלאומית תהיה מספיק אחריות לא להגיע לשום הסדר שיאפשר לאירן להגיע לנשק גרעיני. כרגע מה ששומעים משם הוא ניסיון לנצל את המומנטום לטובת תוכנית הגרעין האירנית".

סין מברכת על ההסכם: "יכול להביא לרגיעה"

שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, נפגש עם מקבילו הסיני, וונג יי. האחרון הביע את שביעות רצונו מההסכם שאליו הגיעו ארצות הברית ורוסיה בנושא פריוק הנשק הכימי בסוריה. "הדבר יכול להביא לרגיעה במדינה", אמר.