בכיר ישראלי: "כישלון דיפלומטי בסוריה עלול להביא לפעולה באירן"

בעוד שבישראל מותחים ביקורת חריפה על השהיית פעולה צבאית בסוריה, אמר בכיר ישראלי כי הדבר עלול להאיץ עימות מול הרפובליקה האסלאמית. "כישלון דיפלומטי בסוריה ללא תגובה צבאית יעודד את האירנים להמשיך ולדהור לעבר השגת נשק גרעיני"

ברקע דבריו של הנשיא אובמה, שלפיהם הוא משהה את התקיפה בסוריה, מתח עליו ראש הממשלה נתניהו ביקורת מאוד לא מרומזת והזהיר שוב שבנושא הגרעין של טהרן - ישראל יכולה לסמוך רק על עצמה. במקביל, אומר בכיר ישראלי כי משמעות האיתות הישראלי לוושינגטון היא ש"כישלון דיפלומטי בסוריה ללא תגובה צבאית יעודד את האירנים להמשיך ולדהור לעבר השגת נשק גרעיני, ואף עשוי לדחוף את ישראל בעל כורחה לפעולה צבאית עצמאית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבכיר הוסיף, כי אם אכן יתממש התסריט, "עלולה ארצות הברית להיגרר למערכה נרחבת הרבה יותר במזרח התיכון". מדבריו ניתן להבין כי כדי שתימנע תקיפה באירן, על הקונגרס לאשר אפשרות של פעולה צבאית בסוריה כדי שזו לא תתממש, תאיים על הצדדים ותביא למימוש הפתרון הדיפלומטי - דבר שעשוי להוות תקדים לנושא האירני.

מוקדם יותר דווח בארצות הברית כי בתקופה האחרונה חלו "התפתחויות מדאיגות" בתכנית הגרעין האירנית. הדברים נאמרו על רקע הניסיונות לגרום לדמשק לוותר על מאגר הנשק הכימי שברשותה. בכיר ישראלי מזהיר הערב כי כישלון דיפלומטי בסוריה, שלא ילווה בפעולה צבאית, יעודד את האירנים להאיץ את תכנית הגרעין ועלול לדחוף את ישראל לפעולה עצמאית.

שגריר ארצות הברית בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, ג'וזף מקמנוס, הבהיר כי וושינגטון מוכנה לפעול בשיתוף פעולה עם הממשל האירני החדש, במטרה "להגיע לפתרון דיפלומטי שייתן מענה מלא לחששות של הקהילה הבינלאומית בנוגע לתכנית הגרעין".