ישראל התלוננה: הפלסטינים מדליפים מידע מתוך דיוני המשא ומתן

גורמים ישראליים הגישו תלונה רשמית לארצות הברית לפיה הרשות הפלסטינית מדליפה מידע, חלקו שגוי, אודות השיחות המדיניות. התלונה הוגשה לאחר שבשבוע שעבר פרסם בכיר ברשות חלק מפרטי השיחות, זאת למרות התחייבות הצדדים שלא להתייחס באופן פומבי למגעים

סדקים במו"מ (AP)

המשא ומתן המדיני ממשיך להיקלע לקשיים: לאחר שבשבוע שעבר כינה בכיר הרשות הפלסטינית, יאסר עבד רבו, את השיחות בין הצדדים "עקרות" - כעת מגישה ישראל תלונה רשמית לארצות הברית בטענה כי גורמים ברשות מדליפים מידע מסווג מהדיונים בין הצדדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סוכנות הידיעות AP מדווחת מפי גורם בממשלת ישראל, כי התלונה הוגשה לאחר שבכיר ברשות, המעורה בדיונים, סיפק הצצה ראשונה לפרטי השיחות. לדבריו, ישראל הציעה להשאיר עשרות יישובים יהודים ובסיסים צבאיים בגדה המערבית כחלק מהתוכנית להקמת מדינה פלסטינית בגבולות זמניים.

הגורם הישראלי טען כי חלק מהמידע שהדליף הבכיר הפלסטיני שגוי או מעוות, אך סירב להרחיב בנושא. עם תחילת השיחות התחייבו ישראל והרשות הפלסטינית בפני מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי לא יתייחסו פומבית לתוכן השיחות.

שיבח את נתניהו ואבו מאזן. ג'ון קרי (AP)

במקביל התייחס היום מזכיר המדינה האמריקני לשיחות השלום במהלך מסיבת עיתונאים משותפת עם שר החוץ של הליגה הערבית. קרי שיבח את נתניהו ואבו מאזן על פתיחת המו"מ והוסיף: "חשוב שישראל תבין שהדיונים כדאיים עבורה וחשוב שתבין שאי הגעה להסכם עלולה להחמיר את מצבה", אמר והזכיר את החרמות נגד ישראל במקומות שונים בעולם.

גם שר החוץ של קטאר והליגה הערבית, חאלד אל-עטייה, התייחס לחידוש המו"מ המדיני. ישנם מספר מכשולים העומדים בפני תהליך השלום, כמו ההתנחלויות", אמר.

עבד רבו: "המו"מ עקר ולא יוביל לתוצאות"

שיבח את נתניהו ואבו מאזן. ג'ון קרי (AP)
בשבוע שעבר אמר בכיר הרשות הפלסטינית ויועצו של יושב הראש אבו מאזן, כי המשא ומתן המדיני עם ישראל "עקר ולא יוביל לכל תוצאות".

"איני צופה כל התקדמות כלל אלא אם יופעל לחץ אמריקני עצום ועוצמתי, כמו זה שאנחנו רואים מצידם בנושא הסורי", אמר עבד רבו, אחד משני הממונים על המשא ומתן ברשות הפלסטינית, בריאיון לתחנת הרדיו "קול פלסטין".

עבד רבו הדגיש כי המשך הבנייה הישראלית בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים חותרת תחת המאמצים להגיע להסכם. "ישראל לא התחייבה להפסיק לבנות בהתנחלויות ואנו רואים במדיניות זו הרס כל סיכוי להגיע להסכם", אמר עבד רבו.