שאבאס: "ישראל החליטה לפגוע בי ולחבל בדוח"

יושב הראש היוצא של ועדת האו"ם לחקר אירועי "צוק איתן" מאשים את ישראל בניסיון לחבל בדוח. "ישראל יודעת הכל והחליטה לשלוף את המידע הזה כדי לפגוע בי", אמר. ראש הממשלה נתניהו בירך על התפטרותו של שאבאס וקרא לגנוז את הדוח כולו. השר ליברמן: "הישג לדיפלומטיה הישראלית"

"ישראל פוגעת בי ומנסה לחבל בדוח" (חדשות 2)

פורש ותוקף: פרופ' וויליאם שאבאס, שהחליט להתפטר מתפקידו כיושב ראש ועדת האו"ם לחקר אירועי "צוק איתן", מאשים את ישראל כי היא מנסה לחבל בעבודת הוועדה. בריאיון לרשת אל ג'זירה אמר לפנות בוקר (שלישי) שאבאס: "ישראל החליטה לתקוף את אמינותי, לא אתן לה לחבל בדוח". בעקבות פרישתו קרא ראש הממשלה נתניהו לגנוז את פרסום הדוח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החלטתו של שאבאס לפרוש הגיעה לאחר שישראל האשימה כי ב-2012 קיבל שכר מהרשות הפלסטינית עבור ייעוץ משפטי. "מועצת זכויות האדם אמרה כי תבדוק את טענות ישראל ועבורי נעשה בלתי אפשרי להמשיך", אמר שאבאס. "עבודת הוועדה היא דחופה ועליה להגיש דוח בתחילת מרס. אני זז מהדרך כדי לאפשר להם לסיים את העבודה".

שאבאס שב והדגיש כי הייעוץ המשפטי שהעניק לרשות הפלסטינית היה בהיקף קטן ומקביל לעבודות דומות שביצע עבור ממשלות וארגונים אחרים בעבר. "הנחתי הכל בצד כשמוניתי לוועדה", טען. "כשהוחלט למנות אותי לא שאלו אותי דבר באו"ם. הם ידעו מי אני ומה אני עושה ומינו אותי על סמך זה".

מברכים על ההתפטרות (AP)

"נראה שישראל יודעת הכל"

"אני לא יודע כמה זמן ישראל כבר יודעת מעבודתי עבור הרשות הפלסטינית", אמר שאבאס. "נראה שישראל יודעת פחות או יותר הכל. יש להם מודיעין יעיל בצורה יוצאת דופן וכעת הם החליטו לשלוף את המידע הזה כדי לפגוע בי".

זמן קצר לאחר שהודיע על פרישתו מהתפקיד, קרא ראש הממשלה נתניהו לגנוז את הדוח לחלוטין. "הדוח נכתב ביוזמת מועצת זכויות האדם של האו"ם, שהיא גוף אנטי ישראלי שהוכיח כי אין בינו ובין זכויות אדם דבר", האשים נתניהו.

גם שר החוץ ליברמן התייחס להתפטרותו של שאבאס ואמר כי המהלך לא צפוי לשנות את מסקנות דוח הוועדה. "המסקנות מוטות מראש בהתאם לגוף שהקים אותה ושכל מטרתו היא ניגוח ופגיעה בישראל", אמר. "העובדה ששאבאס התפטר היא הישג לדיפלומטיה הישראלית ולפעילותם המסורה של אנשי משרד החוץ".