הפלסטינים חוגגים : "מאפלת הכלא לחירות"

האסירים הביטחוניים ששוחררו על ידי ישראל אמש התקבלו במהלך הלילה בתשואות ובטקסי קבלת פנים. יו"ר הרשות אבו מאזן בירך את האסירים והבהיר כי ברשות מצפים לשובם של האסירים הנוספים שישוחררו בפעימות הבאות עליהן סוכם עם ישראל. גם בעזה חגגו, חרף הנחיית חמאס שהתנגד למהלך שהוביל אבו מאזן

בגדה המערבית וברצועת עזה חגגו במהלך הלילה (ג') את שחרורם של 26 האסירים מבתי הכלא בישראל, זאת במסגרת הצעדים שסוכמו עם הפלסטנים לקראת הכניסה למשא ומתן המדיני. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן קיבל ברמאללה את פניהם של האסירים המשוחררים בברכות: "יצאתם לשחר של חירות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"שוחררתם מאפלת הכלא", קרא אבו מאזן בנאום שנשא בסמוך למוקטעה. יו"ר הרשות אף התייחס לשאר האסירים שעתידים להשתחרר במסגרת המהלך ואמר כי "שנם אחים אחרים שייצאו גם הם בקרוב. לא נעצור עד שכולם יהיו אתנו. אני מברך את האסירים ששוחררו ואומר להם שניפגש בירושלים", הצהיר אבו מאזן.

מלבד נאומו של אבו מאזן, התקבלו 11 האסירים שהועברו סמוך לשעה 01:00 משטח ישראל לגורמי הרשות הפלסטינית בקריאות שמחה, בריקודים ובזיקוקים על ידי משפחותיהם והתושבים. גם ברצועת עזה התקבלו 15 האסירים שהועברו דרך מחסום ארז בחגיגות, זאת על אף ההנחיות שהוציא הארגון שלא לתלות כרזות ולא להקים אוהלים לחגיגות מאחר ובתנועה זועמים על כך שהרשות לא פעלה לשחרורם של כל האסירים מבתי הכלא והסכימה לתנאים של הקצבת שחרורם של 104 אסירים בפרק זמן של תשעה חודשים.

בחמאס לא הסתפקו בהצהרותיו של אבו מאזן ופרסמו ביממה האחרונה הודעה משלהם באמצעות דובר התנועה סמי אבו זהארי. "חמאס מברכת על שחרור קבוצת האסירים פלסטינים. התנועה עשתה את כל הכנות הדרושות, כולל הקמת אוהל קבלת פנים לאסירים ואף נערכה מבחינה ביטחונית. אנו מסרבים להשתמש בשחרור האסירים לקדם את המשא ומתן שעלול להביא לקץ הדיון בבעיה הפלסטינית".

בכך הגיע לסופה הפעימה הראשונה בשחרור המתוכנן של 104 אסירים פלסטינים, כמחווה ישראלית לאבו מאזן לרגל חידוש המשא ומתן המדיני.השחרור נעשה בסיוע יחידת נחשון של שירות בתי הסוהר, המתמחה בהובלה של עצירים ואסירים בין בתי הכלא השונים. הרכבים בהם הוצאו האסירים היו בעלי חלונות אטומים וזאת כדי למנוע תמונות ניצחון. מחוץ לכתלי הכלא המתינו להם פעילי ימין שניסו לחסום את מעבר הרכבים ולהתפרץ לכביש - אך נבלמו בידי שוטרים. בהמשך דווח על כמה עשרות פלסטינים שיידו אבנים לעבר שיירת כוחות הביטחון, אולם לא דווח על נפגעים כתוצאה מהתקרית.

האסירים ששוחררו (רויטרס)

כחלק מפעולות המחאה נגד השחרור, בירושלים אלמונים מתחו שרשרת ברזל על פסי הרכבת הקלה במרכז העיר ועליה שלט המוחה נגד שחרור האסירים. כוח משטרה שהגיע למקום הוריד את השרשרת, והרכבת הקלה המשיכה בדרכה.

השחרור נעשה בסיוע יחידת נחשון (חדשות 2)

"שחרור האסירים בלילה - השפלה לאבו מאזן"

שחרור האסירים בוצע בשעת לילה מאוחרת, על מנת להגביל את החשיפה לשידורים ישירים בישראל וברשות הפלסטינית, וכן לגרום לדחייה של טקסי קבלת הפנים לאסירים. גורמים בכירים ברשות הפלסטינית טענו כי מהות ההחלטה של ישראל לשחרר את האסירים בחסות החשיכה - היא השפלה לאבו מאזן.

לקח שני שהפיקו ברשות בתי הסוהר נוגע לחתימה של האסירים על התחייבות להימנע ממעורבות במעשי טרור עתידיים. בעסקת שליט לא כל המחבלים הסכימו לחתום ונוצרו משברים מקומיים. הפעם הוחלט במשרד המשפטים על פתרון של כתב הקלה בעונש, בחתימת נשיא המדינה או אלוף הפיקוד, שכל מי שמחזיק בו יתחייב להימנע מטרור בעתיד. אם ייתפס, אותו אסיר ראשית הוא ישלים את יתרת העונש ורק לאחר מכן ירצה את העונש הנוסף בגין העבירה עליה נכלא.

שחרור האסירים - הסיקור המלא:

הפלסטינים: "שחרור האסירים בלילה - השפלה לאבו מאזן"

הפגנה מחוץ לכלא איילון: "שחררו גם אסירים ביטחוניים יהודים"

בג"ץ דחה את העתירה נגד שחרור האסירים

שלב אחר שלב: כך יתבצע שחרור 26 האסירים

ברמאללה מתכוננים לחגיגות: "השחרור - הישג שמעניק תקווה"

בתו של קורבן לטרור: "בשביל שלום נכון לשחרר רוצח אבי"

המשפחות השכולות: "חוגגים את רצח הילדים שלנו"

פורסמה רשימת 26 האסירים שישוחררו

האם השכולה זעקה: "לא ניתן לשחרר אסירים"

משפחות שכולות הפגינו בירושלים: "משחררים רוצחים על כלום"