שוחררו 26 האסירים הפלסטינים

מבצע שחרור 26 האסירים הגיע לסיומו. 15 אסירים שוחררו לגדה המערבית ,11 האחרים הגיעו לרצועת עזה. יו"ר הרשות אבו מאזן קיבל את פני המשוחררים ברמאללה, ביחד עם מאות בני משפחה של האסירים שחגגו לאורך כל הלילה

הביקורת הציבורית, העתירה לבג"ץ והפגנות רבות לא הועילו. שתי שיירות הליווי שהוציאו את 26 האסירים הפלסטינים מכלא איילון אמש(ג'), הגיעו ליעדן והאסירים שוחררו אל שטחי הגדה המערבית ועזה . במעברים המתינו עשרות פלסטינים כשבידיהם דגלים ותופים, וגם יו"ר הרשות אבו מאזן הגיע לקבל את פני הרוצחים המשוחררים.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכך הגיע לסופה הפעימה הראשונה בשחרור המתוכנן של 104 אסירים פלסטינים, כמחווה ישראלית לאבו מאזן לרגל חידוש המשא ומתן המדיני.השחרור נעשה בסיוע יחידת נחשון של שירות בתי הסוהר, המתמחה בהובלה של עצירים ואסירים בין בתי הכלא השונים. הרכבים בהם הוצאו האסירים היו בעלי חלונות אטומים וזאת כדי למנוע תמונות ניצחון. מחוץ לכתלי הכלא המתינו להם פעילי ימין שניסו לחסום את מעבר הרכבים ולהתפרץ לכביש - אך נבלמו בידי שוטרים.

פעילי ימין מנסים להתפרץ, הערב (רויטרס)

כחלק מפעולות המחאה נגד השחרור, בירושלים אלמונים מתחו שרשרת ברזל על פסי הרכבת הקלה במרכז העיר ועליה שלט המוחה נגד שחרור האסירים. כוח משטרה שהגיע למקום הוריד את השרשרת, והרכבת הקלה המשיכה בדרכה.

האסירים הוסעו על פי מקום מגוריהם למעברים הרלוונטיים עבורם: 14 דרך מחסום ארז לעזה ו-12 דרך מחסום ביתוניא לגדה - שם נקלטו על ידי גורמי הצלב האדום ולאחר מכן הועברו לרשות הגורמים הפלסטינים.

השחרור נעשה בסיוע יחידת נחשון (חדשות 2)

כלקח מעסקאות אסירים קודמות, ובעיקר עקב עסקת שליט, הוחלט על מספר צעדים שמטרתם למנוע או להגביל את תמונות הניצחון של הפלסטינים. על מנת למנוע פרסום תמונות ובהן נראים המחבלים כשהם מסמני וי לאות ניצחון מחלונות האוטובוס.

"שחרור האסירים בלילה - השפלה לאבו מאזן"

כמו כן, השחרור בוצע בשעת לילה מאוחרת, על מנת להגביל את החשיפה לשידורים ישירים בישראל וברשות הפלסטינית, וכן לגרום לדחייה של טקסי קבלת הפנים לאסירים. גורמים בכירים ברשות הפלסטינית אומרים כי ההחלטה של ישראל לשחרר את האסירים בחסות החשיכה - היא השפלה לאבו מאזן.

לקח שני שהפיקו ברשות בתי הסוהר נוגע לחתימה של האסירים על התחייבות להימנע ממעורבות במעשי טרור עתידיים. בעסקת שליט לא כל המחבלים הסכימו לחתום ונוצרו משברים מקומיים. הפעם הוחלט במשרד המשפטים על פתרון של כתב הקלה בעונש, בחתימת נשיא המדינה או אלוף הפיקוד, שכל מי שמחזיק בו יתחייב להימנע מטרור בעתיד. אם ייתפס, אותו אסיר ראשית הוא ישלים את יתרת העונש ורק לאחר מכן ירצה את העונש הנוסף בגין העבירה עליה נכלא.

בחמאס הורו ברצועת עזה שלא לתלות כרזות ולא להקים אוהלים לחגיגות, זאת כיוון שבתנועה זועמים על כך שהרשות לא פעלה לשחרורם של כל האסירים מבתי הכלא והסכימה לתנאים של הקצבת שחרורם של 104 אסירים בפרק זמן של תשעה חודשים.

שחרור האסירים - הסיקור המלא:

הפלסטינים: "שחרור האסירים בלילה - השפלה לאבו מאזן"

הפגנה מחוץ לכלא איילון: "שחררו גם אסירים ביטחוניים יהודים"

בג"ץ דחה את העתירה נגד שחרור האסירים

שלב אחר שלב: כך יתבצע שחרור 26 האסירים

ברמאללה מתכוננים לחגיגות: "השחרור - הישג שמעניק תקווה"

בתו של קורבן לטרור: "בשביל שלום נכון לשחרר רוצח אבי"

המשפחות השכולות: "חוגגים את רצח הילדים שלנו"

פורסמה רשימת 26 האסירים שישוחררו

האם השכולה זעקה: "לא ניתן לשחרר אסירים"

משפחות שכולות הפגינו בירושלים: "משחררים רוצחים על כלום"