קרי: "המשך הבנייה - צעד צפוי"

לאחר דבריה של סגנית דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, שלפיהם הכרזת ישראל על הבנייה "מעוררת דאגה רצינית", קרא מזכיר המדינה האמריקני לצדדי המשא ומתן שלא להגיב באופן קיצוני. מוקדם יותר אמרה סגנית הדוברת כי "הפרסומים הללו באים בזמן רגיש מאוד"

"לא להגיב באופן מזיק" (AP)

הבנייה בהתנחלויות ובירושלים עלולה להפוך למשבר ממשי - רגע לפני חידוש המשא ומתן ושחרור האסירים: אמש דווח במהדורה המרכזית כי גורמים מדיניים טוענים שבכוונת ישראל להציג מכרזים נוספים לבנייה. גם בוושינגטון מביעים מורת רוח מההודעה על חידוש הבנייה, אך מזכיר המדינה האמריקני קרי ניסה להרגיע הלילה (ב') את הרוחות וקרא לצדדים שלא להגיב "בצורה מזיקה", לדבריו, להכרזה על הבנייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קרי ציין כי "ההכרזות על הבנייה היו צפויות במידה כזו או אחרת". לאחר מכן קרא לצדדים להמשיך בשיחות כמתוכנן. "יש לשוב לשולחן המשא ומתן במהירות", אמר קרי. מוקדם יותר אמש הודיעה סגנית דוברת מחלקת המדינה האמריקנית במהלך תדרוך כתבים בבית הלבן כי החלטת ישראל להמשיך בבנייה בשטחי יהודה ושומרון מעוררת "דאגה רצינית".

"עמדתנו על ההתנחלויות לא השתנתה", אמרה מארי הארפ. "הפרסומים הללו באים בזמן רגיש במיוחד והודענו לממשלת ישראל על דאגתנו". לדבריה, "על שני הצדדים להימנע מפעולות שיערערו את האמון ולכן עליהם לשבת ולדבר".

גורם מדיני: "נמשיך לפרסם מכרזים" (AP)

מנגד, טען אמש גורם בירושלים כי ישראל תמשיך לפרסם מכרזים להמשך בנייה בירושלים, בגילה ובגושי ההתיישבות. אותו גורם מדיני ציין כי ישראל תעקוב ב"שבע עיניים" כיצד יתקבלו אותם אסירים שישוחררו במסגרת המחווה לאבו מאזן לחידוש השיחות.

לטענתו, זו תהיה האינדיקציה שתראה "לאן מועדות פניהם של הפלסטינים מבחינת רצינותם לגבי ניהול המשא ומתן המדיני". במקביל, ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת אומר כי הפלסטינים יגיעו לשיחות שיתחדשו ביום רביעי, אולם לדבריו, "ישראל מביכה את הפלסטינים, מתנהגת בילדותיות ומכשילה את המשא ומתן".