שלב אחר שלב: כך יתבצע שחרור 26 האסירים

ברקע זעם המשפחות השכולות והביקורת הציבורית הנוקבת נגד הצעד, הובאו 26 האסירים לכלא איילון - לקראת שחרורם הצפוי, בלילה שבין שלישי לרביעי. כך זה צפוי להתבצע - שלב אחר שלב. המשפחות: "זה בלתי נתפס"

הובאו לכלא איילון לקראת המהלך. ארכיון (רויטרס)

לאחר ההחלטה על שחרורם ופרסום שמות האסירים שייצאו בלילה שבין שלישי לרביעי לחופשי - הובאו הערב (ב') כל ה-26 לכלא איילון, להכנות אחרונות לקראת יציאתם לחופשי וחזרתם למקום שממנו יצאו - 14 לעזה ו-12 לשטחי הגדה המערבית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

וכך יתרחש הליך השחרור: החל מהשעה 12 אחר חצות יתאפשר הלכה למעשה שחרורם 26 האסירים, כפי שהוחלט עליו בוועדת השרים, שבראשה עמד שר הביטחון יעלון. זאת לאחר הארכה שניתנה למשפחות נפגעי העבירה להגיש התנגדויות למהלך. אם לא יהיו התנגדויות של הרגע האחרון ובכפוף להחלטת בג"ץ - יוכל הליך שחרור האסירים להתחיל.

מרגע פרסום שמותיהם של כל האסירים המשוחררים בפעימה הראשונה ממספר בתי כלא ביטחוניים בארץ, החל שירות בתי הסוהר בקליטתם, זיהויים, עריכת בדיקות רפואיות רלוונטיות וענייני מנהלה נוספים שיש לקדם על מנת לשחררם בזמן הנקוב.

השחרור ייעשה בעזרת יחידת נחשון המתמחה בהובלה של עצירים ואסירים בין בתי הכלא השונים ובתי המשפט כשהפעם, לאור הובלת האסירים הרגישה - מתודרכים משרתי היחידה בהוראות רלוונטיות למקרי קיצון. הדבר נעשה בשיתוף פעולה עם כלל גורמי הביטחון, בהם המשטרה וצה"ל.

האסירים יובלו על פי מקום מגוריהם למעברים הרלוונטיים עבורם: 14 יועברו דרך מחסום ארז לעזה ו-12 יועברו דרך מחסום ביתוניא לגדה שם יקלטו על ידי גורמי הצלב האדום ולאחר מכן יועברו לרשות הגורמים הפלסטיניים.

המשפחות זועמות: "השחרור בלתי נתפס"

 כחצי יממה לאחר פרסום רשימת 26 האסירים שישוחררו מחר כחלק מהמחווה של ממשלת ישראל לרגל חידוש המשא ומתן - הגיעו עשרות בני המשפחות שאיבדו את יקיריהם בפעולות הטרור אל מתחם הקרייה שבתל אביב, להפגין נגד ביצוע ההחלטה.

" השחרור בלתי נתפס". הקורבנות (חדשות 2)

בני משפחת פרידמן, שאיבדו את יקירם בליל הקילשונים בשנת 1992, אמרו כי "השחרור מחזיר אותנו לתחושות של הבוקר ההוא, כשהודיעו לנו על האסון שפקד את משפחתנו. הכאב הוא אותו כאב וזה בלתי נתפס". הם הוסיפו, כי "אנו בטוחים ויודעים שמדובר במחווה חינם. לא עושים תהליך שלום עם דם שאמור להניע אותו".

אל מול הקולות הזועמים של המשפחות השכולות על שחרור רוצחי יקיריהן, בלט קולה של ד"ר עדה קינסטלר, שאביה אברהם נרצח על ידי אחד המחבלים הצפויים להשתחרר מחר במסגרת המחווה לפלסטינים. "אם שחרור הרוצח יעזור לקדם את השלום, אין ספק שנכון לעשות זאת", אמרה היום הבת לחדשות 2 באינטרנט.