ארצות הברית: "המשך הבנייה מעורר דאגה רצינית"

לאחר הפרסומים שלפיהם ישראל תמשיך לבנות בירושלים ובשטחי יהודה ושומרון, נשאה הערב סגנית דוברת מזכירת המדינה האמריקנית מארי הארפ דברים, ואמרה: "עמדתנו לגבי ההתנחלויות לא השתנתה". היא הוסיפה, כי "על שני הצדדים להימנע מפעולות שיערערו האמון"

ארה"ב: "הודענו לממשלת ישראל על עמדתנו" (רויטרס)

יומיים לפני חידוש השיחות בין צוותי המשא ומתן הישראלי והפלסטיני - הודיעה סגנית דוברת מחלקת המדינה האמריקנית כי החלטת ישראל להמשיך בבנייה בשטחי יהודה ושומרון מעוררת "דאגה רצינית". את דבריה אמרה הערב (ב') במהלך תדרוך כתבים בבית הלבן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"עמדתנו על ההתנחלויות אינה השתנתה", אמרה מארי הארפ. "הפרסומים הללו באים בזמן רגיש במיוחד והודענו לממשלת ישראל על דאגתנו". לדבריה, "על שני הצדדים להימנע מפעולות שיערערו את האמון ולכן הם צריכים לשבת ולדבר".

מנגד, טען הערב גורם בירושלים כי ישראל תמשיך לפרסם מכרזים להמשך בנייה בירושלים, בגילה ובגושי ההתיישבות. אותו גורם מדיני ציין כי ישראל תעקוב ב"שבע עיניים" כיצד יתקבלו אותם אסירים שישוחררו. לטענתו, זו תהיה האינדיקציה שתראה "לאן מועדות פניהם מבחינת רצינותם לגבי ניהול המשא ומתן המדיני".

"הנחיות האיחוד מערערות את הניסיונות להשיג שלום"

"האיחוד מערער הניסיונות להשיג שלום" (לע"מ)

מוקדם יותר היום תקף ראש הממשלה נתניהו באופן רשמי את החלטת האיחוד האירופי להחרים חברות וגופים ישראלים הממוקמים מעבר לקו הירוק, כולל מזרח ירושלים ורמת הגולן. נתניהו אמר כי ההנחיות מקשות על המשא ומתן לשלום שכן בגללם הפלסטינים מבקשים דרישות לא ריאליסטיות.

"האיחוד מערער הניסיונות להשיג שלום" (לע"מ)
למרות שראש הממשלה מתאושש מניתוח שעבר בלילה שבין שבת לראשון, הוא נפגש עם שר החוץ הגרמני גידו ווסטרוולה במעונו שבירושלים. נתניהו אמר לבן שיחו, כי למרות שהוא והקנצלרית אנגלה מרקל הם ידידי ישראל - דרכו האיחוד האירופי להשיג שלום "רק מקשה על המצב במזרח התיכון.

"אני חייב לומר שההנחיות החדשות של האיחוד האירופי מערערות את הניסיונות להשיג שלום. הן מקשיחות את עמדת הפלסטינים, אשר מבקשים תוצאה בלתי ריאליסטית, שכולם יודעים שלא תושג. הן עומדות בדרך להשגת פתרון, אשר יושג אך ורק במו"מ בין הצדדים ולא בהכתבה של גורם חיצוני. אני מאמין שהדבר ידוע לך היטב", אמר ראש הממשלה לפני פגישתם.

בחודש שעבר פירסמה הנציבות האירופית את ההנחיות הרשמיות לחרם ההתנחלויות על ישראל, שעניינו למנוע מימון גורף של כספים אירופיים מעבר לקו הירוק ואי-כלילת ההתנחלויות בכל הסכם עתידי עם ישראל. על פי הודעת האיחוד, ההחלטה תיושם החל מחודש ינואר 2014.