גורם בירושלים: "נמשיך במכרזי הבנייה"

יומיים לפני השיחות עם הפלסטינים ויממה לפני ששחרור המחבלים הופך לעובדה מוגמרת - המתיחות בין ישראל לפלסטינים עולה, כשגורם מדיני אמר כי ישראל תמשיך לפרסם מכרזים להמשך בנייה בירושלים, בגילה ובגושי ההתיישבות

בירושלים תוקפים את האיחוד האירופי במלל - וגם במעשים: גורם מדיני טוען כי ישראל תמשיך לפרסם מכרזים להמשך בנייה בירושלים, בגילה ובגושי ההתיישבות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הידיעה על המשך הבנייה לא כל כך הפתיעה את הפלסטינים והאמריקנים. זאת משום שישנה הסכמה בלתי כתובה בין שלושת הצדדים שבתמורה לשחרור האסירים - ישראל תמשיך לבנות בתוך ירושלים ובגושים, אך לא בתוך היישובים הקטנים ובטח שלא במאחזים הבלתי חוקיים.

אותו גורם מדיני ציין כי ישראל תעקוב ב"שבע עיניים" כיצד יתקבלו אותם אסירים שישוחררו. לטענתו, זו תהיה האינדיקציה שתראה "לאן מועדות פניהם מבחינת רצינותם לגבי ניהול המשא ומתן המדיני".

"הנחיות האיחוד מערערות את הניסיונות להשיג שלום"

מוקדם יותר היום (ב') תקף ראש הממשלה נתניהו באופן רשמי את החלטת האיחוד האירופי להחרים חברות וגופים ישראלים הממוקמים מעבר לקו הירוק, כולל מזרח ירושלים ורמת הגולן. נתניהו אמר כי ההנחיות מקשות על המשא ומתן לשלום שכן בגללם הפלסטינים מבקשים דרישות לא ריאליסטיות.

נתניהו ווסטרווילה, הערב (לע"מ)
למרות שראש הממשלה מתאושש מניתוח שעבר בלילה שבין שבת לראשון, הוא נפגש עם שר החוץ הגרמני גידו ווסטרוולה במעונו שבירושלים. נתניהו אמר לבן שיחו, כי למרות שהוא והקנצלרית אנגלה מרקל הם ידידי ישראל - דרכו האיחוד האירופי להשיג שלום "רק מקשה על המצב במזרח התיכון.

"אני חייב לומר שההנחיות החדשות של האיחוד האירופי מערערות את הניסיונות להשיג שלום. הן מקשיחות את עמדת הפלסטינים, אשר מבקשים תוצאה בלתי ריאליסטית, שכולם יודעים שלא תושג. הן עומדות בדרך להשגת פתרון, אשר יושג אך ורק במו"מ בין הצדדים ולא בהכתבה של גורם חיצוני. אני מאמין שהדבר ידוע לך היטב", אמר ראש הממשלה לפני פגישתם.

בחודש שעבר פירסמה הנציבות האירופית את ההנחיות הרשמיות לחרם ההתנחלויות על ישראל, שעניינו למנוע מימון גורף של כספים אירופיים מעבר לקו הירוק ואי-כלילת ההתנחלויות בכל הסכם עתידי עם ישראל. על פי הודעת האיחוד, ההחלטה תיושם החל מחודש ינואר 2014.