אהוד ברק: "יש סיכוי ממשי לשלום"

שר הביטחון ורה"מ לשעבר התראיין לרשת CNN והתייחס לחידוש המשא ומתן: "אני חושב שיש יותר סיכוי ממה שנראה לנו, שני הצדדים מבינים את זה". ברק הדגיש כי "בלי החלטות קשות כלום לא יזוז" והאשים: "הפלסטינים יותר מישראל הם אלו שאחראים לעובדה שאנחנו תקועים"

לקראת פתיחת סבב נוסף של משא ומתן מחרתיים, מביע שר הביטחון וראש הממשלה לשעבר אהוד ברק אופטימיות לגבי סיכויי הצלחת השיחות. בריאיון לפריד זכריה מרשת CNN אמר ברק: "אני בעקרון אופטימי, תמיד הייתי. אני מאמין שיש צורך אמיתי לשני הצדדים. ההנהגות מבינות שהאלטרנטיבה גרועה בהרבה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זכריה שאל מה השתנה דווקא עכשיו? וברק השיב: "אני חושב שיש יותר סיכוי ממה שנראה לנו, שני הצדדים מבינים את זה. כמובן, עכשיו נשמע תלונות משני הצדדים. אני אישית מאמין שהפלסטינים הם אלו שאחראים לעובדה שאנחנו תקועים במקום שבו אנו תקועים, יותר מהממשל הישראלי, אבל זה לא חשוב. בלי החלטות קשות של שני הצדדים, כלום לא יזוז".

ברק , שישב סביב שולחן המשא ומתן ען ערפאת, יודע דבר או שניים על הדיונים בפורומים האלה. "יש כמה סוגיות מרכזיות - צריך להחליט על הגבולות, ביטחון ישראל הוא סוגיה חשובה מאוד, ההתייחסות לנושא הפליטים, ירושלים שהיא סמל, ההכרה בישראל כמדינה יהודית והסכמה על סוף התביעות ההדדיות. אני חושב שגם אם זה לא יסתיים בהבנה מלאה, שווה להגיע להסכם ביניים, שבו נסכים על הגבולות הסדרי הביטחון".

"צריך להציב בפני אירן לוח זמנים"

"מדינה יהודית שתשתרע מעבר לקו הקיים בירושלים העתיקה, ומצד שני מקום למדינה פלסטינית - זו המטרה האסטרטגית האמיתית", הבהיר ברק. "אם נשיג את זה, זו עשויה להיות מקפצה טובה להמשך המגעים".

בנושא תכנית הגרעין האירנית בעידן הנשיא החדש רוחאני, אמר ברק שהוא חושש שהאירנים עוברים את הקו האדום ודבר לא קורה. "הדרך שבה אנו צריכים לפעול, לפי דעתי היא - אם החלטת לתת זמן מסוים למשא ומתן, תעשה את זה. אבל ,צריך להציב את זה בתוך מסגרת זמנים. האירנים צריכים לדעת שעליהם לשים קץ לתכנית הגרעין הצבאית. לא צריך להשפיל אותם, לא צריך להביך אותם. הם צריכים להבין מה יגיע אם הם לא יבלמו את התכנית".