בתו של קורבן טרור: "בשביל שלום - נכון לשחרר את רוצח אבי"

בתו של אברהם קינסטלר, שנרצח על ידי אחד המחבלים שצפוי להשתחרר מחר, מגלה הבנה. "זה שאבא שלנו נרצח לא נותן לנו שום זכויות יתר להחלטות פוליטיות", אמרה ד"ר עדה קינסטלר לחדשות 2 באינטרנט, "המדינה רשאית לעשות כהבנתה ברוצחים". קינסטלר רק זועמת על כך שקיבלה את הידיעה על שחרור רוצח אביה – דרך העיתון

"הזכרנות צפים". שחרור אסירים, ארכיון (AP)

אל מול הקולות הזועמים של המשפחות השכולות על שחרור רוצחי יקיריהן, בולט קולה של ד"ר עדה קינסטלר, שאביה אברהם נרצח על ידי אחד המחבלים הצפויים להשתחרר מחר במסגרת המחווה לפלסטינים. "אם שחרור הרוצח יעזור לקדם את השלום, אין ספק שנכון לעשות זאת", אמרה היום (א') הבת לחדשות 2 באינטרנט.

לרשימה המלאה של 26 האסירים הפלסטיניים שישוחררו

אברהם קינסטלר נרצח ב-1992 בגיל 84 על ידי רמאחי סלאח עבדאללה פרג', בעת שהיה בפרדס ברעננה. "הוא נרצח כי הוא יהודי ולא כי הוא אברהם קינסטלר", הדגישה בתו. "גם אביו נרצח באירופה כי הוא היה יהודי".

לדבריה, כאן הסיפור של אביה מסתיים ומתחיל סיפורו של הרוצח. "לא אנחנו מצאנו אותו, לא אנחנו שפטנו אותו, כרוצח הוא היה חייב לקבל את עונשו. זה שאבא שלנו נרצח על ידו לא נותן לנו שום זכויות יתר להחלטות פוליטיות. המדינה רשאית לעשות כהבנתה ברוצח הזה וברוצחים אחרים".

אברהם קינסטלר. נרצח בפרדס ברעננה (באדיבות המשפחה)

קינסטלר מדגישה כי המהלך לא קל עבורה ועבור משפחתה. "זה לא עובר עלינו בקלות להציף את הזכרונות מפעם", אמרה, "אבל גם אני וגם אחיותיי חשות תחושות דומות". מה שעורר את זעמה של הבת הוא הדרך בה קיבלה את הידיעה על שחרור רוצח אביה. "ממשלת ישראל לא השכילה לגייס אף אדם שיודיע לנו שמתכננים לשחרר את הרוצח של אבא שלי", טענה. "לא ייתכן שאני אשמע את זה מחברה שלי שראתה את הרשימה הבוקר בעיתון".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הם הולכים לחגוג את רצח הילדים שלנו"

לא כולם מסכימים עם קינסטלר. הבוקר נשמעה ביקורת חריפה בקרב המשפחות השכולות על ההחלטה לשחרר את 26 המחבלים. "הם משתחררים הביתה כגיבורים והולכים לחגוג את הרצח של הילדים שלנו", אמרה הבוקר בכאב גילה מולכו, אחותו של איאן פיינברג, שרוצחו, עבדל-עאל סעיד עודה, נמצא ברשימה.

איאן פיינברג. "למסור דם כמחווה?" (באדיבות המשפחה)

"אלו אנשים שרצחו שמשתחררים ולא כמו שהפרקליטה אמרה אסירים פוליטיים", הוסיפה מולכו, "גם העולם שומע שהם אסירים פוליטיים. זה לא אסירים פוליטיים, הם מחבלים ורוצחים שמשתחררים חזרה הביתה". לדבריה, לא מדובר במחווה דומה להשבתו של גלעד שליט. "הם אקדח לרקה, איך אפשר למסור את הדם שלנו כמחווה?".

"אנחנו יודעים שלא ייצא מזה כלום"

פיני רוטנברג, שאביו אייזיק, נרצח ב-1994 על ידי אבו מוסא סאלם עלי עטיה, שנמצא אף הוא ברשימת המיועדים לשחרור, סיפר בריאיון לחדשות 2 באינטרנט על המחיר שמשלמות המשפחות, בתחושתו כנראה לחינם. "אם השחרור היה מתבצע במסגרת עסקת שליט זה היה לנו יותר קל לעכל, אבל לצערנו אנחנו משלמים מחיר ועושים טובה רק כדי שידברו איתנו. אנחנו יודעים שלא ייצא מזה כלום", אמר רוטנברג.

אייזיק רוטנברג. ניצול שואה שנרצח (באדיבות המשפחה)

אביו, ששרד את השואה, נרצח על ידי שני פלסטינים באתר בנייה. "העיסוק של אבי בתחום הבנייה סייע לו לשרוד את השואה, לאחר שנשלח למחנה ההשמדה סוביבור ונמצא כשיר לעבודות כפייה. הוא שרד את מרד סוביבור ולחם לצד הפרטיזנים", סיפר הבן.

כשיצא האב לפנסיה, בגיל 69, החל לעבוד באתר בנייה שם אירע הרצח. "הם התנפלו עליו והכו אותו בראשו", סיפר רוטנברג, "לאחר שלושה ימים שהיה בתרדמת הוא מת בבית החולים".

הבן אומר כי תחושות הכאב והאובדן אף פעם לא נעלמות. "בכל אירוע משפחתי אנחנו מרגישים את החוסר", אמר, "אנחנו מבינים שזה היה צריך לקרות מתישהו וידענו שזה יגיע". רוטנברג מנסה שלא לאבד תקווה, למרות הכל, אך נותר סקפטי. "יש לי ילדים צעירים ואני מקווה שיהיה להם עתיד טוב יותר אבל תחושת הבטן שלי אומרת שזה לא יצליח".

"הוגש צו ביניים שביקש לעכב את ביצוע שחרור האסירים", מסר עו"ד נפתלי ורצברגר, המייצג את ארגון אלמגור, "זאת על רקע הדיון שנערך אמש בבג"ץ, שבו ציינה המדינה כי כל האסירים המדוברים ביצעו את מעשיהם לפני הסכם אוסלו, אולם היום התברר אחרת: חלק ביצעו את מעשיהם אחרי ההסכם".

שחרור האסירים - הסיקור המלא:

המשפחות השכולות: "חוגגים את רצח הילדים שלנו"

פורסמה רשימת 26 האסירים שישוחררו

האם השכולה זעקה: "לא ניתן לשחרר אסירים"

משפחות שכולות הפגינו בירושלים: "משחררים רוצחים על כלום"